Piyango Bilgisayarlarına Saldıran Adam Yakalandı

lottery

Piyango bilgisayarlarına saldırıp 2.2 milyon dolar kazanan adam yakalandı ve 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Teksaslı bir piyango bilgisayar programcısı olan Eddie Raymond Tipton 14.3 milyon dolarlık ikramiyeyi kazanmak için piyango bilgisayarlarına saldırmak suçuyla tutuklandı. Tipton’ın Colorado, Iowa ve Wisconsin’deki piyango bilgisayar sistemlerine saldırarak 2.2 milyon dolar kazandığı bildirildi.

Tipton devlete bağlı piyango birliğinin (MUSL) eski bilgi güvenliği direktörü olduğu için piyango bilgisayarlarını hedeflemesi kolay oldu. Fakat piyangoya yasadışı yollarla katılmaktan ve ödülü kazanmak için hileli araçlar kullanmaktan suçlanarak tutuklandı. MUSL ABD genelinde piyangolar için rastgele sayı üreten bilgisayar sistemleri sağlayan bir birlik.

Tipton piyangonun kazananını belirlemek için rastgele sayı üreten ve son derece iyi kilitlenmiş bilgisayarlara saldırdı. Tipton’ın kendisi bir Hot Lotto bileti alırken görüntülendi ve hemen sonrasında 14.3 milyonluk ikramiyeyi kazandı.

tipton

Tipton piyango bilgisayarlarına müdahale ettikten yaklaşık bir ay sonra 14.3 milyon doları kazanan Hot Lotto biletini satın alırken görüntülendi. Yetkili makamlar tarafından tespit edilen Tipton eski bir MUSL çalışanı olduğu için ikramiye kazanması ve hatta piyango bileti alması bile yasak.

Yaklaşık bir yıl boyunca biletin kazananı ortaya çıkmadı fakat biletin süresi dolmadan sadece birkaç saat önce Belize’deki yerleşik bir şirket New York’lu bir avukat aracılığı ile ödülü talep etti. Iowa Lottery talep isimsiz bir partiden geldiği için talebi reddetti. Hemen sonrasında yapılan bir soruşturmada Tipton’ın video kaseti bulundu ve Tipton suçlandı.

Tipton yakalandıktan sonra kazandığı ikramiyeyi kardeşi Tommy Tipton ile ve arkadaşı Robert Rhodes ile paylaşacağını itiraf etti. Tipton’ın itirafından sonra her iki kişi de yakalandı ve aynı suçlarla suçlandı.

Her ne kadar Tipton 25 yıl hapis cezasına çarptırılmış olsa da Iowa yasaları nedeniyle muhtemelen 3-5 yıl arası bir süre hapse mahkum edilecek. Ayrıca Tipton yaptığı hırsızlıklar dolayısıyla 2.2 milyon doları geri ödemeye razı oldu fakat parayı nasıl toparlayacağını henüz bilmiyor.