Sarahah Uygulaması Kişi Listenizi Çalıyor

sarahah

Son zamanlarda dünya genelinde popüler olan 18 milyon indirmeye sahip Sarahah uygulaması kullanıcısı mısınız? Cevabınız evet ise dikkatli olmalısınız.

Bir anonim geri bildirim (anonymous feedback) uygulaması olan Sarahah göründüğü kadar masum olmayabilir. Çünkü kişisel bilgilerinizi ihlal ediyor olabilir.

Sarahah geçtiğimiz birkaç haftadır hem iPhone hem de Android uygulamaları arasında oldukça popüler. Daha yeni sayılabilecek bu uygulama kullanıcılara diğer kullanıcılardan anonim mesaj alma imkanı sağlıyor.

Her ne kadar kısa sürede çok popüler hale gelmiş olsa da bir güvenlik analisti Zachary Julian’a göre Sarahah uygulaması kullanıcıların telefonlarındaki kişi listesini sessizce şirketin sunucularına yüklüyor. Julian’a göre uygulamanın bunu yapmasının herhangi bir “iyi” sebebi olamaz.

The Intercept’in açıklamasına göre bir Android veya iOS kullanıcısı bahsi geçen uygulamayı ilk kez indirip, yüklediği anda uygulama kullanıcının kişi listesindeki telefon numaralarını ve e-posta adreslerini kendi sunucularına aktarmaya başlıyor.

Sarahah uygulamasının çalışması için cihazın kişi listesine erişimi olması gerekmiyor. Çünkü telefon rehberine eriştikten sonra kullanıcıya sunabileceği herhangi bir hizmeti bulunmuyor. Bu da onu kişi listesine erişim izni isteyen diğer güvenli uygulamalardan ayıran en büyük özellik.

Her ne kadar kullanıcıların kişi listesindeki verileri topladığı ve kendi sunucusuna yüklediği açıkça belli olsa da Sarahah uygulamasının yaratıcısı Zain al-Abidin Tawfiq topladıklarını bilgilerin yararlı olacağını söylüyor. Tawfiq’e göre toplanan bilgiler uygulamaya daha sonradan eklenecek bir özelliğin kullanılması için gerekli olacak.

Yine Tawfiq’in yaptığı açıklamaya göre uygulamaya gelecek bir sonraki güncelleme “arkadaşlarını bul” özelliğini getirecek ve toplanan bilgiler bu özellikte faydalı olacak. Ayrıca Tawfiq sunucularının şu anda kullanıcılara ait kişisel bilgileri barındırmadığını da belirtti.

Sarahah uygulamasının niyetinin ne olduğu henüz bilinmiyor. Siz yine de indirdiğiniz her uygulamanın istediği izinleri dikkatlice incelemeyi ve gereğinden fazla izin isteyen uygulamaları indirmemeye dikkat edin.