CeX Hacklendi

data-breach

Elektronik perakende devi CeX saldırıya uğradı; 2 milyondan fazla müşterinin verileri çalındı.

Yeni bir gün, yeni bir siber saldırı...

İngiltere merkezli elektronik perakende devi CeX Ltd. yaklaşık 2 milyon müşterisinin verilerinin çalındığı bir veri ihlali yaşadı. Şirketin İngiltere’de 350, diğer ülkelerde ise 100’den fazla mağazası bulunuyor.

CeX tarafından yayınlanan blog yazısına göre çalınan veriler arasında müşterilere ait ad, soy ad, adres, e-posta adresi ve telefon numaraları bulunuyor. Ayrıca çalınan veriler arasında 2009 tarihine kadar son kullanma tarihi dolan bankamatik ve kredi kartı bilgileri de olabilir.

Şirketin açıklamasına göre çalınan birçok şey şifrelenmiş haldeydi ancak yine de şirket kullanıcıları giriş bilgilerini değiştirmeye çağırıyor. Ayrıca CeX için kullanılan parolalar başka web sitelerinde de kullanıldıysa onlar da değiştirilmelidir. CeX firması saldırıdan etkilenen kullanıcılarını etkilendiklerine dair e-posta yollayarak bilgilendirdi. E-posta almayan kullanıcıların saldırıdan etkilenmediği söyleniyor.

Saldırıyı kimin, neden gerçekleştirdiği henüz bilinmiyor fakat firma kolluk kuvvetlerini konu ile ilgili bilgilendirdi. Kolluk kuvvetleri siber saldırıyı araştırmaya devam ediyor.

Londra bilgisayar korsanlarının ve organize suç gruplarının başlıca hedeflerinden biri olmaya devam ediyor çünkü Londra dünyanın en büyük finans merkezlerinden biri. Bilgisayar korsanlarının kâr elde etmek için Londra’ya saldırması oldukça olası.

Bu gibi saldırılardan kişisel verilerinizi korumak için kullandığınız her hizmette ve web sitesinde farklı parolalar kullanmaya özen gösterin. Ayrıca parolanızı değiştirmeniz gerektiğine dair bir bilgilendirme alırsanız derhal parolanızı değiştirmelisiniz.

Kaynak: hackread.com