WikiLeaks’in Web Sitesi Hacklendi

ourmine

WikiLeaks’in resmi web sitesi OurMine grubu tarafından hacklendi.

Ünlü whistleblowing platformu olan WikiLeaks’in resmi web sitesi geçtiğimiz Perşembe gününün sabahı Suudi Arabistanlı grup OurMine tarafından saldırıya uğradı. Bilgisayar korsanları WikiLeaks web sitesinin ana sayfasını bozarak neden WikiLeaks’e saldırdıklarını açıklayan bir mesaj bıraktı. Bırakılan mesaj şöyle:

Hi, it’s OurMine (Security Group), don’t worry we are just testing your.... blablablab, oh wait, this is not a security test! WikiLeaks, remember when you challenged us to hack you? Anonymous, remember when you tried to dox us with fake information for attacking WikiLeaks? There we go! One group beat you all! #WikiLeaksHack lets get it trending on twitter!

image

Bıraktıkları mesajda da görüldüğü gibi OurMine’ın tek hedefi WikiLeaks değil. Aynı zamanda sözleriyle Anonymous’u da hedef almışlar gibi gözüküyor.

Anonymous ile sorunlarının ne olduğu bilmeyenler için hatırlatalım. Aralık 2015’te Anonymous tarafından kontrol edilen bir Twitter hesabından Pastebin bağlantısı paylaşılmıştı. İddiaya göre paylaşılan bağlantı OurMine grubunun her bir üyesinin kişisel bilgilerini içeriyordu.

Görünüşe göre OurMine Anonymous’un bu adımını oldukça ciddiye almış ve iyi bir cevap vermek için iki yıl beklemiş.

OurMine’ın WikiLeaks’e saldırması pekte şaşırtıcı olmadı çünkü OurMine geçtiğimiz günlerde oldukça aktifti. Birçok büyük firmanın web sitesine veya kişilerin sosyal medya hesaplarına saldırmakla biliniyorlar.

WikiLeaks’ın web sitesinde bırakılan mesaj silindi ve web sitesi eski haline döndürüldü. WikiLeaks konu hakkında attığı bir tweet haricinde herhangi bir resmi açıklama yapmadı.