13 Yaşındaki Çocuk Malware Satarken Yakalandı

hacking-kid

Japonya’da yetkililer paraya ihtiyacı olduğu için zararlı yazılım satan 13 yaşındaki bir çocuğu ortaya çıkardılar.

Siber saldırıların giderek arttığı günümüz dünyasında çocukların sadece para kazanmak için siber suçlulara dönüşmesi kimseyi şaşırtmıyor.

Rapora göre 13 yaşındaki genç elindeki zararlı yazılımı Twitter üzerinden satmaya çalıştı ancak sosyal paylaşım sitesinde para transfer seçeneği olmadığı için bir mobil market olan Mercari’de zararlı yazılımı satmaya başladı.

Nara Prefectural polisinin siber suç birliğine göre 13 yaşındaki genç zararlı yazılımı yaşları 14 ile 19 arasında değişen dört gence sattığını itiraf etti. iPhone da dahil olmak üzere birçok cihazı hedeflemek için tasarlanan zararlı yazılım bir web sitesi bağlantısı aracılığı ile alıcılarla paylaşıldı. Yine raporlara göre alıcı olan gençler zararlı yazılımı satın almak için değeri ¥860 ile ¥1500 arasında değişen Mercari puanları ödemeyi kabul etti.
Bahsi geçen olay Mart 2017’de gerçekleşti fakat ayrıntıları yeni yeni açıklanıyor. Siber suç birliği 13 yaşındaki gencin internetteki hareketlerini takip etmeyi başardı.

Her ne kadar dört farklı kişiye zararlı yazılım satmış olsa da 13 yaşındaki genç herhangi bir suçlamayla karşı karşıya kalmayacak. Çünkü Japonya’da siber yasalar 14 yaş ve üstündeki kişileri kapsıyor.

Japonya’da böyle bir olay ilk defa yaşanmıyor. Yine bu yıl içerisinde 14 yaşındaki başka bir genç para kazanmak için fidye yazılımı geliştirirken yakalandı ve tutuklandı.

Kaynak: hackread.com