AXA Sigorta Hacklendi

axa

Bilgisayar korsanları Singapurda’ki 5400 AXA müşterisinin kişisel verilerini çalmayı başardı.

AXA Sigorta hem geçmiş hem de güncel müşterilerini içeren Singapurda’ki 5400 poliçe sahibinin kişisel verilerinin tehlikeye atıldığı bir veri ihlali yaşadığını doğruladı. Etkilenen müşterilere 7 Eylül Perşembe günü gönderilen e-postada AXA veri koruma sorumlusu Eric Lelyon, yaşanan ihlalin sağlık portalını kullanan kullanıcıları etkilediğini belirtti.

The Straits Times’ın raporuna göre ele geçirilen müşteri verileri arasında e-posta adresleri, doğum tarihleri ve cep telefonu numaraları bulunuyor. Müşterilerin isimleri, NRIC numaraları, adres bilgileri, finansal ayrıntıları ve sağlık durumları gibi hassas bilgiler ihlal edilmedi.

AXA Singapur’un CEO’su Jean Drouffe, ihlal nedeniyle müşterilerinden özür diledi ve firmanın sağlık portalının artık güvenli olduğunu belirtti. Saldırının ne zaman gerçekleştiği, nasıl gerçekleştiği veya ne zaman fark edildiği ise açıklanmadı.

IT sistemlerimizin kapsamlı incelemesi hala sürüyor. Müşterilerimize ait sağlık ve finansal bilgiler ihlal edilmedi.

Her ne kadar hassas bilgilerin birçoğu çalınmamış olsa da, AXA Singapur müşterilerinin önümüzdeki günlerde gelebilecek kimlik avı saldırılarına karşı dikkatli olması gerekiyor.

AXA Sigorta yaşanan saldırıyı gerçekten ciddiye alıyor ve sağlık portalını güvenceye almak için hızlı adımlar atıyor. Ayrıca gelecek saldırıları önlemek için de eylemler başlatıldı.

Sigorta devi konu ile ilgili bir polis raporu hazırladı ve çözüme ulaştırmak için kolluk kuvvetleri ile birlikte çalışıyor. Singapur’un Kişisel Veri Koruma Komisyonu (PDPC) olayın farkında olduğunu ve soruşturma yürüttüğünü açıkladı.