Equifax Hacklendi

equifax

Equifax hacklendi ve bu saldırı 2017’nin en büyük saldırılarından biri olabilir. Amerika’da bulunan 143 milyon Equifax müşterisinin kişisel bilgileri çalındı.

Kredi izleme ve kimlik hırsızlığına karşı korunma hizmetleri veren Equifax şirketinin siber saldırıya uğramış olması oldukça ironik olarak değerlendirilebilir. Üstelik gerçekleştirilen saldırıda 143 milyon Amerikalı müşterinin kişisel bilgileri çalındı. Bu rakam neredeyse ülkenin yarı nüfusuna denk geliyor.

ABD’deki en büyük kredi raporlama ve kimlik hırsızlığına karşı koruma hizmetleri veren firmalardan biri olan Equifax geçtiğimiz günlerde devasa bir veri ihlali yaşadığını itiraf etti. Açıklamalara göre bahsi geçen veri ihlali Mayıs-Temmuz ayları arasında gerçekleşmiş.

Büyük bir siber saldırı yaşamış olmasına rağmen, Equifax etkilenen milyonlarca müşterisini bilgilendirmek için 6 hafta boyunca bekledi. Neden 6 hafta boyunca sessiz kaldığı ise bilinmiyor.

Çalınan veriler arasında 143 milyon müşterinin isimleri, sosyal güvenlik numaraları ve doğum tarihleri bulunuyor. Ayrıca bunlara ek olarak 209.000 adet müşterinin sürücü lisans numaraları ve kredi kartı numaraları da veri ihlali sırasında çalındı.

Şirketin kendi yaptığı açıklamaya göre bazı Kanadalı ve İngiliz müşterilerinde bilgileri ele geçirilmiş olabilir.

Bütün bunlara ek olarak Equifax’ın üst düzey yöneticileri John Gamble, Joseph Loughran ve Rodolfo Ploder’ın kendilerine ait hisseleri saldırıdan hemen sonra yaklaşık 2 milyon dolar karşılığında sattığı öğrenildi.

Şirketin açıklamasına göre saldırı ile ilgili soruşturmalar devam ediyor. Soruşturma devam ederken Equifax müşterileri saldırıdan etkilenip etkilenmediğini öğrenmek için şirkete ait websitesini ziyaret edebilir.