Alaska Çocuk Hizmetleri Dairesine Siber Saldırı

hacked

Alaska Çocuk Hizmetleri Dairesine siber saldırı gerçekleştirildi. Kişisel kayıtlar ve aile davalarının dosyaları tehlikede olabilir.

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Departmanı (DHSS) bazı bilgisayarlarına trojan bulaştığını ve Alaska Çocuk Hizmetleri Dairesinin veri ihlali yaşadığını açıkladı. DHSS’nin yaptığı açıklamaya göre Çocuk Hizmetleri Dairesine ait iki bilgisayar 5-8 Temmuz’da saldırıdan etkilendi ve 500’den fazla kişinin verileri tehlikeye atıldı.

Yapılan açıklamalara göre saldırı sırasında herhangi bir veriye erişilip erişilmediği hala bilinmiyor. Fakat hedeflenen bilgisayarlarda birçok kişinin kişisel bilgileri, tıbbi tanıları, aile dosyaları ve diğer birçok ilgili veri bulunuyor.

Veri ihlali fark edildikten hemen sonra departman gerekli adımları attı ve yetkisiz erişimi engellemek için derhal harekete geçti.

DHSS’nin bilgi ve güvenlik ekibi saldırganların erişmiş olabileceği verilerin kapsamını belirlemek için çabalıyor. Erişilen veriler belirlendikten sonra saldırıdan etkilenen Alaska vatandaşları bilgilendirilecek. Ön araştırmalarımız gösteriyor ki bahsi geçen veri ihlalinin kaynağı Batı bölgesi olabilir.

DHSS Çocuk Hizmetleri Dairesinde dosyası olan herkesi kimlik hırsızlığı ihtimaline karşı uyardı. Ayrıca bu kişilerin en kısa sürede DHSS ile iletişime geçip, verilerinin durumunu öğrenmesi gerekiyor.

Çocuk Hizmetleri Dairesi olayla ilgili bir Hipaa (Health Insurance Portability and Accountability Act) ihlal bildirimi yayınladı.