CIA Yapay Zeka Geliştiriyor

yapay-zeka

CIA, istihbarat toplamak için kişilerin sosyal medya paylaşımlarını takip eden bir yapay zeka geliştiriyor. Proje özel firmalarla birlikte çalışılan 137 yapay zeka programını içeriyor.

CIA sosyal medya üzerinden istihbarat toplamak için çeşitli yapay zeka programları geliştirmek için çalışmalara başladı.

Futurism tarafından yayınlanan bir yazıya göre, CIA’in teknoloji geliştirme müdür yardımcısı Dawn Meyerriecks Ulusal Güvenlik Zirvesi’nde 137 farklı yapay zeka projeleri olduğundan bahsetti. Bu 137 proje de “In-Q-Tel”’in bir parçası ve Silikon Vadisindeki bazı firmalarla yapılan iş birlikleriyle ortaya çıktı.

Üzerinde çalışılan yapay zekanın verileri analiz etme kabiliyeti ve gücü sayesinde sosyal medya platformlarında bulunan kamuya açık tüm kayıtları tarayabilecekler.

Zaten bilindiği üzere CIA’in topladığı birçok verinin kaynağı sosyal medya platformları. Dolayısıyla CIA’in sosyal medyadan veri toplama isteği yeni bir şey değil, sadece yapay zekayı da dahil edecekler. CIA’in Kent Okulu’nun başkanı Joseph Gartin konu ile ilgili şu sözleri söyledi:

Yeni olan şey sosyal medya verilerinin toplanmasının hızı ve verilerin büyüklüğü.

Her ne kadar veri toplamak için yapay zeka geliştirildiği bilinse de kimin paylaşımlarının izleneceği, tam olarak ne aradıkları veya hangi kullanıcıların kamuya açık profillerinin takibe alınacağı bilinmiyor.

CIA’in yürüttüğü 137 projeden bir tanesi yapay zeka yardımıyla toplanan verilerin ışığında gelecekte olabilecek olayları tahmin etmeye yönelik çalışıyor. Bu sayede olaylar daha yaşanmadan önce gerekli önlemler alınabilecek.