Bilgisayar Korsanlarının Rüyası – Halka Açık Wi-Fi Ağları

free

Herhangi bir güvenlik önlemi olmayan bağlantıların ortaya çıkardığı riskler endüstri uzmanları tarafından açığa çıkarıldı.

Özellikle otellerde kullanıcılar tarafından sıkça kullanılan şifresiz Wi-Fi ağlarının güvenli olmadığı ile ilgili herkesin az çok fikri vardır.

Uzun bir günün ardından otel odanızda dinlenirken ücretsiz ve şifresiz Wi-Fi ağına bağlanıp, sosyal medyada gezinmek çok cazip gelebilir. Hatta internet sayesinde bankacılık işlerinizi gerçekleştirebilir ve iş ile ilgili e-postalarınızı yollayabilirsiniz.

Adı genellikle ‘Guest’ olan bu ücretsiz ağlar aslında bir tuzak olabilir mi? Bu ağlara bağlanmadan önce hiç ne kadar güvenli olduğunu düşündünüz mü? Kullanıcı adlarınız, şifreleriniz ve diğer hassas bilgileriniz direkt olarak bilgisayar korsanlarına gidiyor olabilir mi?

Broadband Genie’den bir araştırmacı 2512 kişiye kaldıkları otellerde internete bağlanıp bağlanmadıklarını sordu. Katılımcıların %90’ından fazlası mevcut bir internet bağlantısı olduğu takdirde kullanacaklarını belirtti. Hatta katılımcıların %58’i izlenmekten endişe etmediğini söyledi.

Yapılan ankete göre otellerde bulunan ücretsiz Wi-Fi ağlarından internete bağlanan kullanıcıların en çok e-posta gönderdiği ve internette gezindiği belirlendi. Küçük bir sayı olsa da katılımcıların %26’sı bu internet bağlantısını iş amaçlı kullandığını açıkladı.

Kısacası hemen hemen tüm kullanıcılar bir şekilde özel verilerini kullandıkları eylemlerde bulunuyor.

Bunun önemli olmadığı düşünülebilir. Sonuçta bilgisayar korsanları neden sıradan insanları hedef almak istesin ki?

Ne yazık ki bu düşünce çok yanlış. Çünkü bilgisayar korsanları çaldıkları verilerin ticaretini yapabiliyor. Dolayısıyla özellikle otellerde sağlanan ve birçok kişisel verinin kullanıldığı internet bağlantıları bilgisayar korsanları için hedef haline geliyor.

ESET’in güvenlik uzmanlarından Ondrej Kuboviç IBTimes İngiltere’ye şu açıklamayı yaptı:

Otel Wi-Fi ağlarının güvensiz olduğu varsayıldığında, gerçekleştirilebilecek saldırılar oldukça geniş kapsamlı. Bir saldırgan kurbanın iletişimini dinleyebilir, değiştirebilir, kullanıcı oturumunu kötüye kullanabilir, kötü niyetli sitelere yönlendirebilir, hassas verileri ortaya çıkarabilir, kurbanı zararlı yazılım indirmesi için manipüle edebilir ve hatta cihazını kontrol altına alabilir.

Halka açık ağlara bağlanacak kullanıcıların kullanım şartlarını dikkatlice okuması gerekmektedir. Ayrıca internet erişimi sağlandıktan sonra mümkün olduğunca kişisel verilerin kullanılmayacağı işlemler gerçekleştirilmelidir.