Vevo Hacklendi

header

Popüler video servisi Vevo, OurMine grubu tarafından hacklendi.

Veri ihlallerinin yeni mağduru Vevo oldu. OurMine grubu Vevo’ya ait olduğu iddia edilen 3.12 TB boyutundaki verileri internette yayınladı.

Kendilerini “White Hat Hacking Group” olarak tanıtan OurMine bu defa Vevo’yu hedef aldı ve 3.12 TB boyutunda veri sızdırdı. Analizlere göre yayınlanan bazı belgeler hassas bilgiler içeriyor.

image1

Grubun yeni hedefi olan Vevo hiçte sıradan bir firma değil. Çünkü Vevo, Sony Music Entertainment, Universal Music Group, Alphabet Inc., Warner Music Group ve Abu Dhabi Media gibi müzik devlerinin ortak girişimi.

OurMine tarafından internete sızdırılan bilgiler arasında Vevo’ya ait resmi belgeler, tanıtım içerikleri ve videolar bulunuyor. Sızdırılan dosyaların çoğu sosyal medya pazarlama, sanatçı bilgileri veya haftalık/aylık müzik listeleri ile ilgili olsa da bazı bilgiler oldukça önemli. Örneğin şirketin ofislerinin alarm kodları sızdırılan bilgiler arasında yer alıyor.

image2

Beyonce, Ariana Grande ve Taylor Swift gibi bilindik sanatçıların da yardımıyla Vevo günde yaklaşık 25 milyon izlenme alıyor ve bu sene içerisinde yaklaşık 200 milyon dolar kâr elde etti.

Vevo’ya yaşadıkları veri ihlali hakkında soru sorulduğunda bir Vevo sözcüsü saldırının “LinkedIn üzerinden yapılan kimlik avı saldırılarından” kaynaklandığını söyledi. Yine sözcüye göre şirket yaşanan veri ihlalini araştırmaya devam ediyor.