Kanada Ulusal Bankasında Veri Sızıntısı

canada-national-bank

Kanada Ulusal Bankasının web sitesinde bulunan bir hata yüzünden yüzlerce müşterinin kişisel verileri internete sızdırıldı. Banka tarafından yapılan açıklamada yaşanan problemin elektronik bir formdan kaynaklandığı söylendi.

Kanada Ulusal Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre teknik bir aksaklık yüzünden yaklaşık 400 banka müşterisinin kişisel bilgileri istemeyerek internete sızdırılmış olabilir. Ülkedeki en büyük altıncı banka olan Kanada Ulusal Bankasından yanlışlıkla sızdırılan veriler arasında müşterilere ait isimler, doğum tarihleri, telefon numaraları ve e-posta adresleri bulunuyor.

Reuter’sın raporuna göre yaşanan problem web sitesinde yer alan bir elektronik formdan kaynaklanıyor. Bu form banka müşterilerinin şubeden randevu almak için kullandıkları bir elektronik form olarak biliniyor. Teknik aksaklık sayesinde randevu almak için formu açan bir müşteri, bir önceki müşterinin girdiği bilgileri görüntüleyebiliyor.

Kanada Ulusal Bankası hatanın bu hafta başında bildirildiğini ve derhal çözümlendiğini belirtti. Ayrıca yine banka tarafından yayınlanan rapora göre formdaki hata tamamen insan hatası, yani teknik altyapılarında bir problem yok. Fakat kısa sürede çözülmüş olsa da bu sorun yüzünden 400’e yakın müşterinin bilgileri başkaları tarafından öğrenilmiş olabilir.

Bankanın genel müdürü Jean-François Cadieux konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Web sitemizde kullanılan bir elektronik formla ilgili sorun olduğu bilgisini bu hafta aldık ve derhal düzelttik. Müşterilerimize ait herhangi bir sosyal güvenlik numarası veya bankacılık bilgisi açığa çıkmadı.

Veri sızıntısından etkilenmiş olabileceği düşünülen yaklaşık 400 banka müşterisi banka tarafından bilgilendirildi ve ücretsiz hesap izleme hizmeti hediye edildi. Banka ayrıca müşterilerini potansiyel kimlik hırsızlığı konusunda uyarıyor.