Phantom Squad Grubundan Binlerce Firmaya DDoS

ddos

Phantom Squad grubunun bilgisayar korsanları binlerce firmayı DDoS saldırısı ile tehdit ederek fidye talep etti. DDoS grubu dünya çapında binlerce firmaya birçok spam e-posta gönderdi.

Phantom Squad adlı bir grup dünya genelinde binlerce şirketi DDoS saldırısı yapmakla tehdit ederek fidye talep etmeye başladı. Grubun mesajına göre eğer istenilen ödeme yapılmazsa büyük çaplı DDoS saldırıları gerçekleştirecekler. Tahminlere göre Phantom Squad grubu 19 Eylül’den beri aktif.

Phantom Squad eğer firmalardan istediği fidye ödemelerini 30 Eylül’e kadar temin edemezse DDoS saldırılarına başlayacağını belirtti. Bilgisayar korsanları firmalardan fidye olarak 0.2 Bitcoin (~$730) talep ediyor.

Bleeping Computer’a göre bahsi geçen DDoS saldırı kampanyası güvenlik araştırmacısı Derrick Farmer tarafından keşfedildi. Radware’daki güvenlik araştırmacılarına göre Phantom Squad grubu özellikle Asya, Avrupa ve ABD’deki firmaları hedef alıyor. Ayrıca sektör olarak bakıldığında eğitim, imalat ve teknoloji sektöründeki firmalar hedef alınıyor.

Bu saldırıda hedeflenen firmaların sayısının çok fazla olması ve istenen fidyenin düşük miktarda olması bu grubun izlenmesini zorlaştırıyor. Bugüne kadar Phantom Squad tarafından gerçekleştirilen herhangi bir DDoS saldırısı gözlenmedi. Phantom Squad’ın iddia ettiği saldırıları gerçekleştireceğini düşünmüyoruz. Çünkü saldırıların gerçekleştirilmesi için çok geniş kaynaklara sahip olunması gerekiyor.

Redware araştırmacıları firmaları fidyeyi ödememeleri konusunda uyardı.

Phantom Squad tarafından başlatılan bu DDoS kampanyasının kaç firmaya ulaştığı veya kaç firmanın talep edilen fidyeyi ödediği bilinmiyor. Uzmanlara göre bu tarz saldırılarla tehdit edilen firmalar istenen fidyeyi ödemek yerine profesyonel bir güvenlik firmasından yardım almalıdır.