Çin’de WhatsApp Yasaklandı

whatsapp

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp Çin’de tamamen yasaklandı.

Hali hazırda Çin ile problemler yaşayan WhatsApp bu defa ülke genelinde tamamen yasaklandı. Zaten temmuz ayından beri Çin’deki kullanıcıların uygulama üzerinden fotoğraf ve video göndermeleri yasaktı.

Çin sansür uygulamalarını bir adım daha ileri götürüp, Facebook’a ait popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı engelleme kararı aldı.

Çin meşhur Great Firewall’unu kullanarak başta sosyal medya olmak üzere birçok batılı web sitesini yasaklamaya devam ediyor. Şimdiye dek 171 farklı servisi ülke genelinde engelleyen Çin kısıtlamalarına devam edecek gibi gözüküyor. Engellenen servisler arasında Wikipedia, Twitter, Facebook, Instagram ve birçok Google servisi bulunuyor. Ve tabi şimdi WhatsApp bu uygulamalar arasına katıldı.

Popüler mesajlaşma uygulamasının Çin genelinde ne kadar süre kullanılamayacağı henüz bilinmiyor fakat kullanıcılar metin tabanlı mesajlarını bile uygulama üzerinden gönderemiyor.

Çin’de WhatsApp’ın tamamen yasaklandığı açıklanmadan önce Çin’deki bazı kullanıcılar WhatsApp hizmetinde bir aksaklık olduğuna dair şikayetlerde bulundular. Daha sonrasında Çin WhatsApp’ı tamamen yasakladığını açıkladı ve bilindiği kadarıyla Great Firewall’u aşabilen birkaç VPN’den biri kullanılmadığı sürece WhatsApp’a erişilemiyor.

Çin kullanıcıların VPN kullanımı kontrol altında tutabilmek için 14 aylık bir süreç sonucunda tüm VPN sağlayıcılarıyla bir anlaşmaya vardı. VPN sağlayıcılarının ülke genelinde hizmet verebilmesi için hükümetten alınan bir lisansa sahip olmaları gerekiyor.

Facebook Çin’de uygulanan sansür ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı.