Kuzey Kore Bitcoin Çalmakla Suçlanıyor

bitcoin

Güney Kore Kuzey Kore’yi Bitcoin hırsızlığı ile suçluyor.

Yayınlanan rapora göre Kuzey Kore destekli olduğu iddia edilen bilgisayar korsanları Seul’daki sanal para birimi değiştirme ofisine saldırdı.

Kuzey Kore, Güney Kore’deki sanal para birimi değiştirme ofislerine saldırmakla suçlanıyor. Yonhap haber ajansının yayınladığı rapora göre polisin geniş kapsamlı soruşturma yürüttüğü olayda Kuzey Kore destekli olduğu söylenen bilgisayar korsanları, Güney Kore’deki dört büyük sanal para birimi değiştirme ofisinin çalışanlarına ait e-postalara yönelik siber saldırılar gerçekleştirdi.

Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarının Temmuz ve Ağustos ayları içerisinde çalışanlara zararlı yazılım içeren e-postalar gönderdiği iddia ediliyor. Gönderilen e-postalar daha önce başka bir siber saldırıya karışmış tek bir IP adresinden geliyor ve bu IP adresinin Kuzey Kore’ye ait olduğu söyleniyor. Ayrıca polis raporlarına göre zararlı yazılım içeren e-postalar gönderilmeden önce test e-postaları gönderildi.

Kuzey Kore nükleer füze programları yüzünden UNO tarafından ağır yaptırımlara maruz kaldı. Dolayısıyla ülkenin yasadışı yollardan sanal para kazanmaya çalışabileceğine dair dedikodular konuşuluyor. Bütün bunlara rağmen şimdiye dek Kuzey tarafından sanal para çalındığına dair resmi bir rapor yok.

Saldırılan ofisler genellikle vatandaşların Bitcoin veya Ethereum alıp, satabileceği ofisler. Dolayısıyla Kuzey Kore direkt olarak sanal para çalmakla suçlanıyor.

Hedef olarak Güney Kore’nin seçilmesi ise oldukça anlaşılabilir. Çünkü Güney Kore özellikle sanal para açısından dünyanın en yoğun ticaret merkezlerinden biri olarak biliniyor.