Whole Foods Hacklendi

whole-foods

Whole Foods, siber saldırıya uğrayan ABD’li firmalar arasına katıldı. Mağaza içi restoranlardan ve barlardan müşterilere ait kart bilgileri çalındı.

Yakın zamanda teknoloji devi Amazon tarafından satın alınan market zinciri Whole Foods, bilgisayar korsanlarının yeni hedefi oldu. Mağaza içerisindeki restoranlarda ve barlarda ödeme yapan müşterilerin kart bilgilerinin çalındığı bir veri ihlali yaşandı.

Popüler market zincirinin 28 Eylül Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre bazı mağazalardaki bar ve restoranlarda kullanılan kart bilgilerine yetkisiz erişim sağlandı.

Whole Foods tarafından yapılan açıklamaya göre bilgisayar korsanları müşterilerin kart bilgilerini çalmak için POS sistemlerini hedef aldılar.

Restoranlarda ve barlarda kullanılan POS sistemleri birincil mağazalarımızda kullanılan POS sistemleriyle aynı değil. Dolayısıyla birincil mağazalarımızın müşterileri bu saldırıdan etkilenmedi.

Whole Foods market zinciri saldırıdan haberdar olduğu anda kapsamlı bir soruşturma başlattı ve önde gelen siber güvenlik firmalarından birinin yardımını istedi. Aynı zamanda kolluk kuvvetleriyle de irtibata geçildi.

Whole Foods soruşturmanın devam ettiğini ve güncellemelerden müşterilerini haberdar edeceklerini belirtti.

Henüz hangi mağazaların hedeflendiği veya kaç müşterinin veri ihlalinden etkilendiği açıklanmadı. ABD genelinde 40’dan fazla Whole Foods mağazası bulunuyor.

Amazon’un yaptığı açıklamaya göre Amazon.com sistemleri Whole Foods marketlerinde kullanılan POS sistemlerini kullanmıyor. Dolayısıyla Amazon.com müşterileri saldırıdan kesinlikle etkilenmedi.