Facebook’ta Sahte Beğeniler Artışta

like

McAfee tarafından yapılan açıklamaya göre bir zararlı yazılım sayesinde Facebook üzerinden yapılan sahte beğenilerin sayısı gün geçtikçe artıyor.

Bir güvenlik firması olan McAfee Labs’in araştırmacılarının yaptıkları açıklamaya göre Facebook hesaplarını hijack etmek için kullanılan zararlı yazılım, sahte beğenilerin artmasına yol açtı.

“Faceliker” olarak bilinen zararlı trojan, bilindiği kadarıyla en az 2013 yılından bugüne kadar siber suç olaylarının içerisinde yer alıyordu. Bilgisayar korsanları bahsi geçen trojanı kullanarak kurbanları bubi tuzaklı web sitelerine yönlendirerek saldırıyı gerçekleştiriyor.

McAfee tarafından paylaşılan bir blog yazısı şöyle:

Zararlı yazılım kurbanların Facebook hesaplarını hijack ediyor ve bu sayede kurban tek bir şeyi beğendiğini sanıyorken aslında zararlı yazılım o beğeniyi yeniden yönlendiriyor. Yani kurbanların bilgisi dışında yapılan beğeniyi başka bir şeyi beğenmek için yeniden yönlendirmiş oluyor.

Kullanılan zararlı yazılım kurbanların parolalarını veya kişisel bilgilerini çalmayı hedeflemiyor. Bunun yerine yapılan beğenileri yeniden yönlendirerek bazı paylaşımların beğenilerini arttırmak için kullanılıyor.

Siber suçlular genellikle bu gibi hizmetleri Facebook kullanıcılarına satarak, popülerliğini arttırmak isteyen sayfaların gönderilerini düzenli olarak beğeniyorlar.

McAfee’nin 26 Eylül’de yaptığı açıklamaya göre Faceliker zararlı yazılımı 2017 yılının ikinci yarısında keşfedilen zararlı yazılımların tümünün %9’unu oluşturuyor.

McAfee Labs’in başkan yardımcısı Vincent Weafe, Faceliker ile benzer nitelikte olan zararlı yazılımların yakın gelecekte artış göstereceğini düşünüyor.

McAfee Labs araştırmacılarının açıklamasına göre yaşanan bu olay Facebook’un hatası değil. Yani Facebook’un güvenlik önlemleri bilgisayar korsanları tarafından aşılmadı.

Sosyal medya sitelerinde sahte beğeni kavramı bu yılın başlarında ilk olarak Çin’de ortaya çıktı. Çin’de bulunan büyük bir “tıklama firması” yaklaşık 10.000 cihaz kullanarak belirli içerikleri viral yapmak için çalışıyor.

Her ne kadar bu olay Facebook’un hatası olmasa da Facebook konu ile ilgili güvenlik adımları atmaya hazırlanıyor. Eğer başarılı olabilirse sahte beğenilerin önüne geçilebilecek.