R6DB Hacklendi

R6DB

Rainbow Six Siege oyun servisinin veritabanları saldırıya uğradı ve fidye talebinde bulunuldu.

R6DB, Ubisoft’un FPS oyunu olan Rainbow Six Siege oyuncularına istatistik sağlayan fan destekli bir platform. R6DB’nin hafta sonu uğradığı saldırıda bütün veritabanları silindi. Aynı zamanda bilgisayar korsanları R6DB’den fidye talep etti.

Medium tarafından 1 Ekim günü yayınlanan mesaja göre cumartesi günü otomatik bir bot R6DB’nin veritabanına erişmeyi başardı. Takım konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Düzgün planlanmamış Eylül ayı düzenlemelerimizden dolayı hala şifrelenmemiş dosyalarımız vardı. Bu da yaşadığımız soruna yol açtı. Saldırıyı yapan kişiler bir fidye mesajı bıraktılar fakat ellerinde herhangi bir verimizi tuttuklarına inanmak için bir nedenimiz yok. Ayrıca yedeklerimizde işe yaramıyor çünkü henüz Postgres kod tabanı üzerinde çalışmıyorlar.

R6DB şu anda mümkün olduğunda fazla veriyi kurtarabilmek için çalışıyor. Ancak oyun istatistikleri ve profilleri de dahil olmak üzere bazı verilerin geri döndürülemeyeceği konusunda uyarı yapıldı. İyi haber ise şu; şirket oyunculara ait kişisel verileri bünyesinde barındırmıyor.

Herhangi bir kişisel veriyi veritabanlarımızda tutmuyoruz. Dolayısıyla oyuncular gizlilik sorunu hakkında endişelenmemeli. Fakat tarihsel sayılabilecek birçok verimizi kaybettik. Bazı oyuncu profilleri gitti. Konu ile ilgili düzeltmeleri yapmaya çalışıyoruz fakat bazı adımları yardım olmadan atamayız.

Ekip hali hazırda yeni bir sunucu kurmaya çalışıyor. Çünkü bilgisayar korsanlarının tam olarak nerelere eriştiği tam olarak bilinmiyor. Bu sebeple bir önlem olarak tüm sistemi silmeye ve yeniden kurmaya karar verdiler.

Şirket hala oyun verilerini geri yüklemek için çalışıyor ve bütün işlemlerin kısa bir süre içerisinde tamamen biteceği söyleniyor.