Yahoo Faciası

yahoo

Tarihin en büyük siber saldırısı olarak bilinen Yahoo faciasının boyutu üçe katlandı.

Bu yıl Verizon tarafından satın alınan Yahoo’nun Ağustos 2013’te yaşadığı veri ihlalinde ele geçirilen hesapların sayısının 1 milyar civarında olduğu söyleniyordu. Fakat yeni haberlere göre aslında bu hesapların sayısı tam 3 milyar!

Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl ortaya çıkarılan Yahoo saldırısında 1 milyar kullanıcı hesabının veri ihlalinden etkilendiği söylenmişti. Zaten bu veri ihlali tarihin en büyük veri ihlali olarak görülüyordu.

2013 yılında Yahoo kullanıcılarından çalınan bilgiler arasında isimler, e-posta adresleri, telefon numaraları, doğum tarihleri, hashlenmiş parolalar ve güvenlik soruları/cevapları bulunuyor.

Yahoo gerçekleşen saldırıdan sonra yaptığı açıklamada kullanıcılara ait kredi kartı bilgileri veya banka bilgilerinin çalınmadığını doğrulamıştı.

Yaşanan veri ihlalinin devlet destekli bilgisayar korsanları tarafından yapıldığı söyleniyor. Geçtiğimiz yıl olayın ortaya çıkmasından bu yana pek çok yeni bilgi öğrenildi.

Yahoo’yu satın alan Verizon’un yan kuruluşlarından biri SEC ile yaptığı görüşmede şu açıklamayı yaptı:

Yahoo’nun Verizon tarafından satın alınmasından sonra entegrasyon süresinde şirket saldırı hakkında yeni bilgiler edindi ve şimdi adli uzmanlarla birlikte yürütülen soruşturmada 2013’te yaşanan saldırıdan bütün Yahoo kullanıcılarının etkilendiği belirlendi.

Yani bu bilgilere dayanarak şunu söyleyebiliriz: Eğer 2013 yılında aktif bir Yahoo hesabınız varsa hacklendiniz. Bu nedenle her ihtimale karşı Yahoo hesabınızın şifresini daha önce hiç kullanmadığınız bir şifre ile değiştirmeniz gerekiyor.