Facebook’ta Yüz Tanıma Sistemi

yüz-tanima

Yakın bir zamanda Facebook hesabınızı kurtarmak için yüz tanıma sistemini kullanabileceksiniz.

Facebook, kullanıcılarını sitede aktif olmasalar bile izlemesiyle zaten uzun bir süredir gündemden düşmüyor. Şimdi bu gündemden düşmeyen sosyal medya devi Facebook, hesap kurtarma işlemi için klasik yöntemler yerine yüz tanıma sistemi getirmesiyle konuşuluyor.

Eğer Facebook yüz tanıma sistemini getirirse, kullanıcılara ait hesaplara yetkisi olmayan kişiler erişemeyecek. Çünkü hesabın sahibinin doğrulanması işlemi direkt olarak yüz tanıma sistemiyle gerçekleştirilecek. TechCrunch konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Facebook’un getirmeyi düşündüğü yüz tanıma sistemi bazı durumlarda faydalı olabilir. Örneğin yurt dışındaysanız ve iki adımlı doğrulamanın bir parçası olan SMS’i alamayacaksanız veya e-posta adresinize erişiminizi kaybederseniz yüz tanıma özelliği çok yararlı olabilir.

Facebook getirmeyi düşündüğü yeni özelliğini şöyle duyurdu:

Hesap kurtarma işlemi sırasında hesap sahibinin hızlı ve kolayca tanınması için yeni bir özellik test ediyoruz. Bu özellik kullanıcıların isteğine bağlı olarak aktif olacak ve yalnızca daha önce hesap açılan cihazlarda kullanılabilecek. Ayrıca bahsettiğimiz yeni özellik hali hazırda var olan kimlik doğrulama yöntemlerine ek olarak getirilecek.

Facebook’un yüz tanıma özelliğini getirmesinin sebebinin iPhone X’te bulunan yüz tanıma sisteminden etkilenmiş olmaları olabilir.

image

Yüz tanıma sistemi birçok teknoloji devi tarafından kullanılan ve hızla büyüyen bir teknoloji haline geldi. Örneğin Çin’deki halka açık tuvaletlerde yüz tanıma sistemi kullanılıyor veya ABD’deki hava alanlarında ülkeye giriş/çıkış yapanlar hakkında veri toplanması için yüz tanıma sistemi kullanılıyor.

Her ne kadar dünya genelinde sık tercih edilen ve geliştirilen bir teknoloji olsa da kullanıcılara sağladığı güvenlik hala tartışmalı. Bitglass tarafından 129 bilgisayar korsanının katılımıyla gerçekleştirilen ankete göre yüz tanıma sistemi klasik parola yönteminden sonra en güvensiz ikinci güvenlik aracı.

Digital Guardian’ın küresel güvenlik savunucusu Thomas Fischer konu ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

Facebook’un geliştirdiği yüz tanıma sistemi kullanıcılara ikinci bir kimlik doğrulama aşaması sağlamayı hedeflemiş gibi görünüyor. Facebook’un bu özelliğinin sadece daha önce hesap açılmış cihazlarda kullanılıyor olması ise oldukça ilginç. Fakat bu sayede hesap güvenliği için belirli şartların sağlanması gerekiyor; hesap bilgileri, cihaz, biyometrik doğrulama. Bütün bunların sağlanması gerektiğinde hesap güvenliği önemli ölçüde artabilir.

Facebook’un yüz tanıma sisteminin nasıl çalışacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Apple gibi öğrenebilen bir yapay zeka mı kullanacak yoksa var olan bir veritabanından doğrulama mı gerçekleştirecek henüz bilinmiyor.