Rusya NATO Askerlerinin Telefonlarını Hedef Aldı

nato

Evrensel olarak tanınan NATO (National Atlantic Treaty Organization) casusluk ve siber saldırı konularında uzmanlaşmış bir ülke olan Rusya tarafından hedef alınıyor.

Bildirilenlere göre Rusya’nın siber saldırı girişimleri sunucular veya e-posta adresleriyle sınırlı değil. Şimdilerde NATO gibi daha büyük organizasyonları hedef alıyorlar.

Wall Street Journal’da yayınlanan bir rapora göre, batıdaki askeri yetkililer Rusya’nın NATO müttefik askerlerine ve devlet görevlilerine ait telefonları exploit etme yöntemini bulduğuna inanıyor.

Eğer iddia edilenler doğruysa NATO askerlerinin telefonlarına erişebilen bilgisayar korsanları kurbanların telefon ve Facebook bilgilerini ele geçirebilir. Üstelik bununla da bitmiyor; aynı zamanda var olan kişileri silmek gibi görevleri de gerçekleştirebilir. Her zaman olduğu gibi Rusya yine olayla alakası olduğunu kabul etmedi. Fakat batıdaki yetkililer saldırının Rusya’dan geldiğine oldukça emin. Ayrıca raporlara göre saldırı çok sofistike araçlarla gerçekleştirildi ve oldukça iyi planlandı.

Bilgisayar korsanlarının saldırı için taşınabilir antenler ve drone kullandıkları belirlendi. Bu sayede NATO personelinin ve askerlerinin telefonlarına erişim sağlayabildiler.

Yaşanan siber saldırı fark edildikten hemen sonra askerler konu ile ilgili bilgilendirildi. Hatta bazı durumlarda askerlerden SIM kartlarını çıkarmaları ve internete sadece belirli noktalarda bağlanmaları emredildi.

Herhangi bir NATO personeline ait bir telefon bu saldırıdan tam anlamıyla etkilenirse, saldırganın eline önemli istihbarat geçmiş olur. Hedef cihazdan GPS verileri, SMS verileri, ses ve video gibi birçok veri alınabilir.

Şimdilik yaşanan güvenlik ihlali çok ciddi bir boyutta değil ve ciddi denebilecek bir zarar vermedi. Fakat saldırının arkasındaki mesaj çok açık; NATO personeli izleniyor. Şu anda büyük bir sorun gibi görünmese de bu gibi saldırı yöntemleri ilerde daha büyük siber saldırılara yol açabilir.