Rusya NSA Araçlarını mı Çaldı?

NSA

Rusya’nın Kaspersky yazılımını kullanarak NSA’e ait araçları çaldığı iddia ediliyor.

Wall Street Journal’ın raporuna göre Rus hükümeti tarafından desteklenen bilgisayar korsanları, NSA tarafından kullanılan çok gizli casusluk araçları hakkında son derece hassas bilgiler çalmayı başardı. Bahsi geçen araçların çalınması ismi verilmeyen bir NSA personelinin gizli bilgileri evindeki bilgisayarında depolamasıyla başladı. Bahsi geçen NSA personelinin siber saldırı ve güvenlik konularında uzman olduğu biliniyor. Aynı zamanda bu NSA personelinin evindeki bilgisayarda Kaspersky Lab’in anti-virüs yazılımının yüklü olduğu da biliniyor.

NSA’in bahsi geçen personelini işten çıkarıp, çıkarmadığı henüz belli değil fakat NSA’in personelini kasıtlı olarak yabancı bir hükümetle iş birliği yapmakla suçlamadığı düşünülüyor. Bütün bunlara rağmen gizli bilgileri ve araçları kişisel bilgisayarında sakladığı için NSA kurallarını ihlal eden personelin kovulması muhtemel. Bahsi geçen NSA personelinin gizli verileri 2015’ten beri kişisel bilgisayarında depoladığı öğrenildi.

Wall Street Journal’ın raporunda Rusların çaldığı iddia edilen veriler arasında NSA’e ait birçok gizli siber saldırı araçları ve ABD içerisindeki gizli şebekelerin iletişimlerine dair bilgiler bulunuyor.

Yaşanan bu olaydan sonra ABD hükümetinin Kaspersky yazılımının üzerindeki baskının nedeni tekrar ortaya çıktı. Hatırlarsanız Kaspersky Lab yazılımlarının ABD’deki gizli ajanslarda kullanılması yasaklanmıştı.

Yakın bir zamanda yine benzer bir olay yaşanmıştı ve Kaspersky şirketi Rus hükümeti ile herhangi bir bağlantısı olmadığını belirtmişti.