Bilgisayar Korsanı Avusturalya’nın Gizli Verilerini Çaldı

australia

Bir bilgisayar korsanı Avusturalya savunmasından savaş jetleri, bomba setleri ve daha pek çok şey hakkında birçok gizli veri çaldı.

Avustralya Savunma Bakanlığı ile birlikte çalışan bir uzay mühendisliği firması hacklendi. 2016 yılında savunma sistemlerine yönelik veriler çalındı.

Bilgisayar korsanları tarafından çalınan veriler arasında birçok savunma aracı hakkında detaylı bilgiler yer alıyor. Bu savunma araçları şunlar; F-35 Joint Strike Fighter, C-130 nakliye uçakları, P-8 Poseidon deniz devriye uçakları, Joint Direct Attack Munition (JDAM) akıllı bomba kiti ve Avustralya’ya ait birçok gemi.

Avustralya Siber Güvenlik Merkezi’nin yayınladığı 2017 tehdit raporunda yaşanan saldırı ile ilgili bilgiler bulunuyor. Siber Güvenlik Merkezi’ne göre bahsi geçen saldırı 2016 yılının Kasım ayında meydana geldi. Raporlara göre saldırgan gizli verilere uzun süre erişim sağladı ve fark edilene kadar ağda etkin kaldı.

Avustralya Sinyal Direktörlüğü (ASD) APT’yi (Advanced Persistent Threat) “Alf” olarak adlandırdı. Ayrıca kim olduğu bilinmeyen saldırgana da “Apt Alf” takma adı verildi.

Raporlara göre Apt Alf Temmuz 2016’da saldırıya başladı ve yaklaşık 2 hafta sonra verileri çalmaya başladı. Bilindiği kadarıyla çok az bir engelle karşılaştı ve firmanın yardım masası portalındaki güvenlik açıklarından faydalandı. Bilgisayar korsanının kullandığı güvenlik açıklarının çok basit bir güncelleme ile düzeltilebileceği biliniyor.

Bilgisayar korsanının çaldığı veriler International Traffic in Arms Regulations (ITAR) kapsamında korunuyordu.