İstihbarat Ajansları Sosyal Medya Verilerinizi Topluyor

istihbarat

İngiliz istihbarat ajansı Government Communications Headquarters (GCHQ) toplumu gözetleme çabalarının bir parçası olarak sosyal medya verilerini topluyor olabilir.

Engadget’ın raporuna göre GCHQ kişilerin sosyal medya bilgilerini yıllarca toplamaya devam etmiş ve bu bilgileri diğer kolluk kuvvetleriyle paylaşmış.

Bütün bu iddialara rağmen kişilere ait hangi verilerin toplandığı veya ne için kullanıldığı bilinmiyor. Toplanan verilerin türü ve boyutu daha yeni yeni açıklanmaya başlanıyor. GCHQ bu bilgileri özel şirketlerin veri tabanlarından topladığını belirtti.

Alınan bilgilere göre GCHQ’nun topladığı veriler biyografik, finansal, seyahat gibi farklı kategorilere ayrılmıştır.

Bir hükümetin vatandaşlarına ait sosyal medya verilerini toplaması aslında alışılageldik bir olay. Hatırlarsanız Eylül ayında CIA’in istihbarat toplamak için yapay zeka geliştirdiği ile ilgili haberler çıkmıştı.

Bir gizlilik gözlemcisi olan Privacy International (PI) bu iddiaları destekleyen belgelere sahip olduğunu bildirdi. Ayrıca yine PI’nin raporuna göre GCHQ o kadar çok veri topladı ki detaylı olarak analiz edebilmesi mümkün değil. Şu sıralar PI İngiliz hükümetinin istihbarat toplamak için bu kadar gizli bilgiye erişip, onları depolamasının ne kadar etik olduğunu tartışıyor.

Bazı birliklerin bu gibi büyük ölçekli kişisel verilere sahip olduğunu bilmek oldukça şok edici. Ayrıca bu verilerin ne kadar süredir toplandığı veya hangi diğer birimlerle/topluluklarla paylaşıldığını da bilmiyoruz.

Financial Times raporuna göre Ağustos ve Eylül ayında bir soruşturma yürütüldü ve MI5, MI6, GCHQ gibi istihbarat ajansları tarafından tutulan tüm dosyalar denetlendi.

Bu haberler ortaya çıktıktan sonra sosyal medya devlerine çevrilen gözlere yanıt olarak Twitter ve Facebook istihbarat ajanslarına kişisel veri vermediklerini belirtti.