Güney Afrika Vatandaşlarının Kimlik Bilgileri Sızdırıldı

afrika

İnternete sızdırılan 27 GB boyutundaki veriler 30 milyondan fazla Güney Afrika vatandaşının kimlik bilgilerini içeriyor.

En az 30 milyon vatandaşın bilgilerinin sızdırıldığı veri ihlali şimdiye kadar ülkede yaşanmış en büyük veri ihlali olarak görülüyor.

Sızdırılan vatandaş kayıtlarının 1990’ların sonlarına dayandığı bildirildi. Sızdırılan veriler arasında vatandaşlara ait kimlik numaraları, isimler, cinsiyetler, aylık gelirler, şirket unvanları, istihdam bilgileri ve mülk bilgileri gibi kişisel bilgiler bulunuyor. Ayrıca sızdırılan veriler arasında sadece hayatta olan vatandaşların değil, hayatını kaybetmiş vatandaşların da bilgileri bulunuyor.

27 GB boyutundaki veriler “MasterDeeds” olarak adlandırıldı ve görünüşe göre ülkedeki ev sahipleriyle ilgili bütün verileri içeriyor. Uzmanlar başlangıçta bunun hükümete bağlı olduğuna inanıyorlardı.

İhlal ilk kez teknoloji ve medya web sitesi iAfrikan’ın CEO’su Tefo Mohapi tarafından keşfedildi. Keşfedildikten sonra Troy Hunt’a ait Have I Been Pwned platformuna yüklendi.
Hunt yaptığı açıklamada sızdırılan verilerde 30 milyondan fazla kayıt olduğunu söyledi. Twitter’da yayınlanan bir bilgiye göre sızdırılan veriler 2015’ten beri internette mevcut.

Sızdırılan bilgilerin Hano Jacobs adına kayıtlı Jigsaw Holdings Ltd ile bağlantılı olduğu belirlendi.

Sızdırılan veriler için “altın madeni” benzetmesi yapılıyor çünkü Güney Afrika’daki bütün konut sahiplerinin verilerini içeriyor.

Kişisel verilerinin tehlikede olduğunu düşünen Güney Afrika vatandaşlarının Have I Been Pwned platformunu kontrol etmeleri gerekmektedir. Hunt’ın açıklamasına göre veri tabanında 2.2 milyondan fazla e-posta adresi ve on milyonlarca kimlik bilgileri bulunuyor.