Domino’s Hacklendi

dominos

Domino’s Avustralya müşterileri pizza şirketinden gelen bazı spam e-postaları aldığını belirtti.

17 Ekim günü birçok kullanıcı tuhaf kimlik avı e-postaları aldığını belirtti. Reddit’teki bir kişi şirketin yardım hattıyla iletişime geçmiş ve şirketten gelen yanıtta ikincil bir tedarikçilerinin siber saldırıya uğradığı, dolayısıyla bazı bilgilerin ortaya çıktığı söylenmiş.

Domino’s resmi web sitesinde genel müdür Don Meij’in yaptığı açıklamada mağaza adlarının, siparişlerin ve müşteri e-posta adreslerinin çalındığını doğruladı.

Müşterilere gönderilen e-postalarda onlara ilk adları ile doğrudan hitap ediliyor ve yaşadıkları bölgenin doğru olup olmadığını onaylamaları isteniyor. Bilgisayar korsanlarının kullandığı bu bilgiler eski bir tedarikçi tarafından yönetilen çevrimiçi derecelendirme sisteminde kullanılan bilgilere benziyor.

Yapılan açıklamaya göre Domino’s şirketi kendi bilgisayarlarının saldırıya uğradığına dair herhangi bir kanıt bulamadı.

Meij yaptığı açıklamada eski tedarikçinin müşterilere ait finansal bilgileri bünyesinde tutmadığını belirtti. Yani bu olayda herhangi bir mali veriye erişilmedi.

Bu sorunun farkına varır varmaz hemen soruşturma başlattık. Müşterilerimizin gizliliğini çok ciddiye alıyoruz. Müşterilerimize gönderilen spam e-postalarının çok can sıkıcı olabileceğini anlıyoruz. Soruşturmamız devam ederken müşterilerimize sabır ve anlayışları için teşekkür ederiz.

Şirketin bahsi geçen siber saldırıdan ne zaman haberi olduğu ise bilinmiyor.
Şirket web sitelerinin kullanılmasının hala güvenli olduğunu fakat kendileri adına gönderilen e-postalar konusunda müşterilerin dikkatli olmaları gerektiğini açıkladı.