Windows 10’a Fidye Yazılım Koruması

win10

Microsoft, Windows 10’u fidye yazılımlara karşı korumak için yeni bir özellik getiriyor.

Günümüzde oldukça yaygın olan fidye yazılımlar siber suçluların vazgeçilmez tercihlerinden biri haline geldi. Bu nedenle birçok teknoloji devi firma fidye yazılımlarla ilgili kalıcı çözümler sağlamaya çalışıyor.

Herkesin bildiği üzere sadece anti-virüs yazılımı kullanmak cihazları fidye yazılımlardan koruyamıyor. Ayrıca fidye yazılımların her geçen gün biraz daha geliştiğini göz önünde bulundurursak anti-virüslerin yeterli olmayacağı anlaşılabilir. Bu nedenle Microsoft, Windows Defender Security Center ile birlikte çalışacak “Kontrollü Klasör Erişimi” özelliğini aktif etmeye hazırlanıyor. Bahsi geçen özelliğin Windows 10’nun “Fall Creators Update” (v1709) ile gelmesi bekleniyor.

Bir klasörde Kontrollü Klasör Erişimi’ni (CFA) etkinleştirerek sistemdeki değişiklikleri gerçek zamanlı olarak izlemek ve herhangi yetkisiz bir erişimi zamanında tespit etmek mümkün olacaktır. Eğer CFA’nın etkinleştirildiği klasöre yetkisiz bir erişim sağlanmaya çalışırsa bu erişim direkt olarak engellenecek ve kullanıcıya bilgi verilecek.

Getirilecek CFA özelliği belgelerim, favorilerim, resimler, müzikler gibi kütüphane klasörlerinde aktif edilebileceği gibi masaüstünde bulunan klasörleri de güvence altına alacak. CFA özelliğine daha fazla klasör eklemek mümkün, fakat koruma listesine eklenen klasörler herhangi bir yere taşınamaz. Eğer koruma listesine alınan klasörlerden biri taşınırsa CFA koruması bu klasör için aktifliğini yitirecektir.

CFA özelliği güncelleme ile birlikte geldikten sonra Windows Defender Security Center’dan bu özelliği aktif edebilirsiniz. Güncelleme geldikten sonra varsayılan olarak bu özellik devre dışı olacak, dolayısıyla kullanmak için aktif etmeniz gerekiyor.

image

CFA özelliği ile hemen hemen tüm uygulamalar korunabilir ancak hangi uygulamaların koruma altına alınacağına Microsoft karar verecek.