iPhone’unuz Sizi Gözetliyor Olabilir mi?

apple

Bu sorunun cevabı maalesef evet. Bazı mobil uygulamalar cihazın kamerasını gizlice açıp, video çekebilir.

Görünüşe göre mobil uygulamaların bir kısmı göründüğü kadar masum olmayabilir. Gizliliğinizi tehlikeye atan uygulamalar kullanıyor olabilir misiniz?

Yeni teknolojinin insanlarda bazı korkular doğurduğunun farkındayız. Şimdi birde akıllı telefonunuzun her hareketinizi izlediğini düşünürseniz bu korkuların asılsız olmadığını görebilirsiniz. Bir uygulama indirirken, özellikle sosyal medya kategorisindeki bir uygulamayı indirirken, uygulamanın kullanıcıdan istediği izinler arasında genellikle kamera da bulunuyor.

Herhangi bir uygulama sizden kameranıza erişim izni istediğinde ‘izin ver’ butonuna basmak çok kolay fakat Google araştırmacısı Felix Krause bunu yapmanın özellikle iOS uygulamaları vahşileştirebileceği konusunda kullanıcıları uyarıyor. Kamera izni isteyen bazı uygulamalar kullanıcıların gizliliğini tehlikeye atabilir.

Krause’un 25 Ekim’de yayınladığı analize göre kamera erişim izni isteyen uygulamaların bazıları kullanıcıların rızası olmadan görüntü alabiliyor ve hatta video çekebiliyor. Hatta Krause konuyu gülünç bir şekilde anlatmak için şu cümleyi kullandı:

Hiç tuvaletteyken kamera erişim izni verdiğiniz bir uygulama kullandınız mı?

Bu tabi ki bir hata, bir güvenlik açığı veya kusur olarak değerlendirilemez. Bu tamamen kullanıcıların ne kadar bilinçli olduğuyla alakalı bir konudur. Bilinçli bir kullanıcı uygulamalara verdiği izinleri kontrol etmeli ve verdiği izinleri aklında bulundurarak cihazını kullanmalıdır.

Krause şu sözleri söyledi:

Mesela sosyal medyada bir fotoğraf paylaşmak için uygulamaya girdiniz, fotoğraf çektiniz ve paylaştınız. Buraya kadar her şey normal. Fakat siz o fotoğrafı çektikten sonra uygulama açık kaldığı sürece kameranızı kullanabiliyor. Özellikle iOS kullanıcıları bir uygulamayı indirdikten sonra kamera izinlerini hemen veriyor ve uygulamayı kullandıkları süre boyunca bu izin aktif kalıyor. Bu da herhangi bir mesajlaşma uygulamasının veya sosyal medya uygulamasının kullanıcının yüzünün fotoğrafını çekmesine, ön veya arka kameradan video çekmesine olanak veriyor.

Araştırmacılar Apple’ın geçici erişim izinleri getirmesi gerektiğini düşünüyor. Apple bu konu ile ilgili bir adım atana kadar kullanıcılara kamera kapakları kullanmalarını öneriliyor. Ayrıca araştırmacılardan gelen bir diğer çözüm önerisi ise iPhone cihazlarda da dizüstü bilgisayarlarda olduğu gibi kameranın çalıştığını gösteren bir LED ışık bulunması. Bu sayede kullanıcı kamerasının kendisinden habersiz kullanılıp kullanılmadığını anlayabilir.