Sahte WhatsApp Uygulamasına Dikkat!

whatsapp

Google Play Markette WhatsApp Business uygulamasının sahte bir versiyonu bulundu. Bu sahte ve oldukça zararlı uygulama 5000 kereden fazla indirildi.

Resmi Android uygulama mağazası olan Google Play Markette WhatsApp Business uygulamasının sahte ve zararlı versiyonu bulundu.

Bahsi geçen zararlı yazılımın varlığı ilk olarak WABetaInfo tarafından ortaya çıkarıldı ve Twitter kullanıcısı MujtabaMHaq tarafından duyuruldu.

Sahte Android uygulaması Whasp. Business Inc. isimli bir geliştirici tarafından markete yüklenmiş ve bu geliştiricinin yine Google Play Markete yüklediği iki uygulaması daha var. Diğer uygulamalar da Kodi’nin ve Temple Run 2’nin farklı versiyonları ve “HASAZKGIUSAZ” adı altında görünüyorlar. Aynı geliştirici tarafından yüklenen uygulamaların hepsi Ekim 2017’de markete yüklenmiş.

WhatsApp Business gibi görünen ve sonrasında adını Update WhatsApp olarak değiştiren yazılım hali hazırda kullanıcıların şikayetlerini üzerinde toplamaya başlamıştı. Kullanıcılardan gelen şikayetlerin büyük bir çoğunluğu zamansız açılan pop-up reklamlarla alakalı. Bazı kullanıcılar da hesaplarına giriş yapamadıklarına dair yorumlar yazdı.

WABetaInfo’nun sosyal medya hesabından 30.000 küsür takipçiye “Bu uygulamayı indirmeyin! Bu uygulama sahte! WhatsApp Business henüz resmi olarak herkese açık değil.” uyarısı yapıldı. Ayrıca WhatsApp Business herkes için aktif olduğunda yalnızca resmi geliştiricinin uygulamasını indirmeleri de belirtildi.

Maalesef bu durumda bazı bilinçsiz kullanıcılar Google Play Marketin resmi bir uygulama marketi olmasına kanarak şüphe etmeden bahsi geçen uygulamayı indirdi.

Sahte uygulama kullanıcılardan birçok izin istiyor. Eğer kullanıcı uygulamaya bu izinleri verirse uygulama kullanıcı gizliliğini ihlal eden birçok veriye erişim sağlayabiliyor.

İstatistiklere göre uygulama Google Play Markete yüklendiğinden beri yaklaşık 5000 kişi tarafından indirildi.

image