Verticalscope Hacklendi

verticalscope

Verticalscope yine hacklendi. Yaşadığı ikinci saldırıda en az 2.7 milyon hesap ele geçirildi.

Güvenlik uzmanı Brian Krebs’in raporuna göre Vertialscope.com ve yine aynı şirket tarafından kontrol edilen başka web siteleri hacklendi. Bilgisayar korsanları bu web sitelerine erişim bilgilerini internette satışa çıkardı.

Bilgisayar korsanları bir kez daha 45 milyondan fazla kullanıcısı olan Kanadalı firma Vertialscope’u hedef aldı. Raporlara göre yaşanan ihlal en az 2.7 milyon kullanıcıyı etkiledi. Toronto merkezli şirket birçok farklı ilgi alanına hitap eden forumları yönetiyor.

2016 yılının Haziran ayında Vertialscope en az 45 milyon kullanıcısının etkilendiği bir veri ihlali yaşadığını itiraf etmişti.

Yaşanan son ihlalde şirket tarafından yönetilen altı popüler web sitesi etkilendi. Brian Krebs’in raporuna göre Bunların arasında Toyotanation.com, Jeepforum.com ve Watchuseek.com gibi oldukça popüler forumlar bulunuyor.

Hold Security’nin kurucusu ve aynı zamanda bir güvenlik araştırmacısı olan Alex Holden, geçen hafta Vertialscope.com’a ve şirket tarafından yönetilen başka web sitelerine ait bilgilerin internette satıldığını Krebs’e bildirdi. En başta bilgisayar korsanlarının 2016 yılında çaldıkları verileri sattığını düşündüler.

Bilgisayar korsanları bahsi geçen web sitelerinden çaldıkları kişisel verileri değil, direkt olarak web sitelerinde bulunan backdoor’ları satıyorlar. Bu da demek oluyor ki satılan backdoor sayesinde herhangi biri bu web sitelerine erişebilir.

Şirkete yapılan saldırının ne zaman veya nasıl gerçekleştiği henüz bilinmiyor. Kimin saldırıyı gerçekleştirip, internette satışa çıkardığı da belirlenemedi. Daha detaylı bilgi için şirketten açıklama bekleniyor.