Yanlış Kişiye Gönderilen E-Postalara Dikkat

university

Çok önemli bilgiler içeren bir e-postayı yanlış kişiye gönderdiğiniz oldu mu?

Bu birçok kişinin ve kurumun başına sıkça geliyor. Mesela East Anglia Üniversitesi gizli sağlık bilgilerini toplu e-posta ile yüzlerce öğrenciye yanlışlıkla gönderdi. Üstelik bu aynı üniversitenin yaşadığı ilk “yanlış e-posta” vakası değil!

Norwich’teki East Anglia Üniversitesi bir hata sonucu üniversite çalışanlarından birine ait hassas sağlık bilgilerini toplu e-posta ile yüzlerce lisansüstü öğrenciye gönderdi.

Bahsi geçen e-posta pazar günü (5 Kasım) öğleden sonra gönderildi. Üniversitenin çalışanlarından birine ait kişisel sağlık bilgilerini içeren e-posta sosyal bilimler fakültesindeki 300 öğrenciye gönderildi.

Üniversite yaptığı hatanın farkına vardığında alıcılara ikinci bir e-posta gönderdi. İkinci e-postaya göre üniversitenin IT departmanı uzaktan müdahale ederek gönderilen ilk e-postayı içeriğin hassas niteliği sebebiyle alıcıların hesaplarından sildi.

Çoğunuzun yollanan e-postayı silinmeden önce okuduğunuzu fakat ilgilinin mahremiyetine saygı duyacağınızı, bilgileri gizli tutacağınızı ve paylaşmayacağınızı biliyoruz. E-posta yönlendirme servisini kullanıyorsanız yollanan e-postanın bütün kopyalarını silmenizi rica ederiz.

Üniversite yaptığı açıklamada yaşanan veri ihlalinin neden ve nasıl gerçekleştiğini araştırdığını belirtti. Benzer bir hatanın tekrarlanmaması için ellerinden geleni yapacaklarını açıkladılar.

Geçtiğimiz aylarda aynı üniversite 42 öğrencisine ait hassas bilgileri yine aynı şekilde yanlış yollanan bir e-postayla sızdırmıştı.

Yaşanan bu ikinci veri ihlalinden sonra üniversitenin sözcüsü e-postaların yanlışlıkla gönderildiğini ve herhangi bir kasıt bulunmadığını belirtti.