iPhone X’in Face ID Özelliği Kandırılabilir mi?

image

Bu sorunun cevabı maalesef ki evet.

Apple Inc. iPhone X’i piyasaya sürerken 12 Eylül 2017’de Face ID yüz tanıma sistemini de tanıttı ve Apple’ın iddiasına göre kullandıkları yüz tanıma sistemi Hollywood filmlerinde kullanılan yüksek kaliteli maskeler tarafından bile kandırılamaz. Apple’ın bu iddiası üzerine Face ID sistemi üzerinde çalışan bir güvenlik araştırmacısı yüz tanıma sistemini kandırmayı başardı. Hem de Hollywood kalitesinde bir maske ile değil, elle hazırlanmış basit bir maskeyle!

iPhone X tanıtımı sırasında konuşan Phil Schiller Face ID hakkında şunları söylemişti:

Apple mühendisleri Face ID’yi kandırmak için yapılabilecek eylemlere karşı önlem alabilmek adına Hollywood’daki profesyonel maske ve makyaj sanatçılarıyla çalıştı. Sanatçılar tarafından oluşturulan maskeler neural ağı eğitmek ve Face ID sistemini korumak için kullanıldı.

iPhone X tanıtımında söylenen bu sözler maalesef tamamen doğru değil. Bkav’dan birkaç güvenlik araştırmacısı da bunu kanıtladı. Güvenlik araştırmacıları Face ID’yi kandırmak için 3D baskıyla yapılan detaysız bir yüz örneği, makyaj, silikon burun ve 2D imajlar kullandı.

Face ID’yı bypass eden araştırmacıların iddiasına göre yüz tanıma sisteminin yazılımına herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Bu da iPhone X’te bulunan Face ID sisteminin yeterince geliştirilmediğini gösteriyor.

Bkav tarafından yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı:

Yaklaşık 10 yıldır üzerinde çalışılan ve birçok teknolojik cihazda kullanılan yüz tanıma sistemleri hala kullanıcıların güvenliğini sağlayacak kadar geliştirilemedi.