Boeing 757 Hacklendi

boeing

Uzun bir süredir güvenlik araştırmacıları uçaklarda bulunan kritik güvenlik açıklarından bahsediyor fakat son birkaç yıldır var olan güvenlik açıklarını belirlemeye yönelik çalışmalar arttırıldı.

2017 Kasım’da düzenlenen CyberSat Summit’te İç İşleri Güvenliği departmanının program yöneticisi Robert Hickey, bünyelerindeki güvenlik araştırmacılarının Atlantic City havaalanında park halinde bulunan Boeing 757’yi 2016 yılında hacklemeyi başardığını açıkladı.

Avionics Today’e göre Hickey şu açıklamayı yaptı:

19 Eylül 2016’da uçağı aldık. İki gün sonra uzaktan herhangi bir iş birliği olmadan sızmayı başardık. Uçak içerisinde bizden herhangi biri yoktu, yani içeriden herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Bunu havaalanı güvenliğinden kolayca geçebilecek tipik malzemeleri kullanarak başardık.

Hickey henüz konu ile ilgili teknik detayları açıklamadı. Ancak yaptığı konuşmaya göre Boeing 757’nin radyo frekans iletişimindeki güvenlik açıklarını kullanıldı. Ekibe göre bu açıklar yıllardır biliniyor ve uçağın hacklenmesi büyük bir olay değil.

Güvenlik araştırmacıları bulgularını Delta ve American Airlines’tan bir grup pilot ile paylaştı. Pilotlar bu güvenlik açıklarının yıllardır bilindiğini öğrendiğinde oldukça şaşırdı ve bilgilendirmemiş olmalarından dolayı şikayetçi oldular.

Boeing 757’nin üretimi 2004 yılında durduruldu. Ancak 2017 Temmuz verilerine göre dünya üzerinde kullanımda olan 738 adet Boeing 757 bulunuyor. Bu uçakları kullanan firmalar arasında American Airlines, DHL Air, Delta Air Lines, FedEx Express, UPS Airlines, Icelandair ve United Airlines bulunuyor. Ayrıca CBS’ye göre Donald Trump ve başkan yardımcısı Pence genellikle Boeing 757 kullanıyor.

Hickey’in yaptığı açıklamaya göre ticari amaçla kullanılan uçakların %90’ınında herhangi bir güvenlik önlemi bulunmuyor. Yalnızca 737, 767 ve Airbus Grubundan A350’nin yeni modelleri güvenlik konusunda önlemler barındırıyor.