Firefox 57 Quantum Çıktı!

firefox

Hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz bilmiyoruz, fakat Firefox’a bir şans daha vermenin zamanı geldi gibi görünüyor.

Build for people, not for profit

Mozilla dün yaptığı açıklamada çok beklenen Firefox 57’yi piyasaya sürdüğünü açıkladı. Firefox 57 aynı zamanda Quantum tarayıcı olarak adlandırılıyor ve Windows, Mac, Linux işletim sistemlerinde çalışıyor. Firefox Quantum’un hedefi ise Google Chrome’u yenilgiye uğratmak.

Firefox 57 tamamen yenilenmiş bir tasarıma ve yenilenmiş bir çekirdeğe dayanıyor. Tarayıcıda kullanılan Mozilla’nın Rust programlama diliyle yazılmış yeni nesil CSS motoru tarayıcıyı oldukça hızlı yapıyor. Firefox’un hızını görmek için kendi blog yazısına göz atabilirsiniz.

image

Hız performansının yanı sıra Firefox Quantum birçok yeniliğe sahip. Hatta Mozilla’nın kendi açıklamasına göre 2004’te piyasaya sürülen Firefox 1.0’dan beri gelen en büyük güncelleme.

image

Firefox 57 Quantum çok çekirdekli işlemcilerin gücünü kullanan ilk web tarayıcısı olarak biliniyor ve Google Chrome’dan 2 kat daha hızlı çalışırken aynı zamanda %30 daha az bellek tüketiyor.

image

Firefox’un diğer tarayıcılardan en büyük tabiki farkı gizliliğe önem veriyor olması.

image

Firefox 57 Quantum güçlü performansı ve yeni görünümüyle kullanıcılara sunuldu. Ayrıca bu tarayıcının mobil versiyonları da mevcut. Apple Store’da hali hazırda bulunan Firefox yakın bir zamanda Google Play Market’e de gelecek.

Kaynak: mozilla.org