Google Play Markette Zararlı Yazılım Bulundu

android

Google Play Markette bulunan 144 uygulamada zararlı yazılım bulundu. Bahsi geçen uygulamalar toplamda 17,4 milyon indirilme sayısına sahip.

Google Play Markette bulunan bu zararlı uygulamalar McAfee, Dr Web ve ESET tarafından ortaya çıkarıldı.

McAfee’nin güvenlik araştırmacılarının açıklamasına göre Google Play Markette bulunan 144 farklı uygulamada trojan bulundu. Üstelik bu uygulamaların toplam indirilme sayısı 17,4 milyondan fazla.

14 Kasım Salı günü yayınlanan bir yazıya göre Grabos olarak adlandırılan tehlike ilk olarak “Aristotle Music Audio Player 2017” adlı bir uygulamada fark edildi ve bu uygulamanın indirilme sayısı yaklaşık olarak 5 milyon. Bahsi geçen tehlike fark edildikten sonra bir analiz yapıldı ve 143 uygulamada daha aynı zararlı yazılım bulundu.

Çok kısa bir süre sonra ESET ve Dr Web’in yaptığı açıklamalarda da benzer bulgulardan söz ediliyordu.

McAfee araştırmacılarına göre bahsi geçen zararlı uygulamaların çoğu Ağustos ve Ekim aylarında güncellendi. Zararlı uygulamaların temel amacının para kazanmak olduğu düşünülüyor.

Bir güvenlik araştırmacısı olan Carlos Castillo şu açıklamayı yaptı:

Grabos adlı zararlı yazılım Google Play Markette popüler hale geldi çünkü kullanıcılara ücretsiz müzik indirmeyi vaat ediyor ve bunu yaparken kullanıcılardan sürekli uygulamayı değerlendirmelerini istiyor. Her ne kadar fazla ısrarcı fakat zararsız bir uygulama gibi gözükse de gizlice ek uygulamalar indirmek ve onları açmak için çalışıyor.

Yapılan açıklamalara göre bahsi geçen zararlı yazılım kullanıcılara zorla reklam gösterirken aynı zamanda konumlarını da belirleyebiliyor.

McAfee bulgularını Google’a bildirdikten çok kısa bir süre sonra bu zararlı uygulamalar marketten kaldırıldı. Fakat bu Android kullanıcılarının güvende olduğu anlamına gelmiyor. Google Play Markette sık sık zararlı uygulama bulunuyor.

Kullanıcıların bu gibi zararlı uygulamalardan korunmak için bilinçli olması gerekiyor. Ayrıca Google’ın uygulama marketine koyulan uygulamalar hakkında daha sıkı denetlemeler yapması da bekleniyor.

Kaynak: ibtimes.co.uk