Almanya Çocuklara Özel Akıllı Saatleri Yasakladı

saat

Almanya’nın telekomünikasyon düzenleyicisi Bundesnetzagentur ülkede çocuklar için satılan akıllı saatleri casusluk aracı olarak gördüğü için yasakladı. Ayrıca hali hazırda bu saatleri kullanan 5-12 yaş arası çocukların ebeveynlerinden bahsi geçen akıllı saatleri yok etmeleri istendi.

Almanya çocuklara yönelik casusluk girişimlerini engelleme konusunda kararlı gibi görünüyor. Birkaç ay önce “My Friend Cayla Doll” isimli oyuncağı da benzer sebeplerden dolayı yasaklamıştı. Bahsi geçen oyuncak çocukların söylediklerini dinliyor ve onlara gerçek zamanlı olarak yanıt veriyordu. Bundesnetzagentur “My Friend Cayla Doll” isimli oyuncağı “unauthorized wireless transmitting equipment” olarak nitelendirdi.

saat

Verilen son kararla birlikte Almanya çocuklar için üretilen akıllı saatlerin de “unauthorized transmitters” olarak tanımladı. Bundesnetzagentur başkanı Jochen Homann’a göre bu saatler çok farklı amaçlar için kullanılabiliyor. Örneğin ebeveynler çocukları dersteyken onların öğretmenini dinliyor.

Yetkililer ebeveynlerden bu saatlerden kurtulmalarını isterken aynı zamanda bu saatleri çevrimiçi olarak satan bazı firmaları da engellemeye başladı. Ayrıca ülke genelindeki okullarda bu tür saatlerin kullanımı konusunda dikkatli olunması uyarısı yapıldı.

Bundesnetzagentur’un basın bültenine göre bu saatler bu uygulama vasıtasıyla kullanılan SIM kartına sahip sınırlı bir telefon fonksiyonu barındırıyor. Yani uygulamayı kullanan herhangi bir kişi saati kullanan kişiyi ve çevresini dinleyebilir. İşte bu sebeple Almanya’da böyle işlevi olan cihazların kullanılması tek tek yasaklanıyor.

Bu yılın Ekim ayında NCC’nin (Norveç Tüketici Konseyi) yaptığı açıklamaya göre çocuklar için olan akıllı saatler siber suçlular tarafından istismar edilebilir. Bu sayede kötü niyetli kişiler çocukların yerini bilebilir ve onları dinleyebilir. Ayrıca yine NCC’nin araştırmasına göre bu akıllı saatler içerisindeki verileri şifrelemeden saklıyor. Bu da çok büyük bir güvenlik kusuru olarak görülüyor.