Uber Hacklendi

image

Uber 57 milyon kullanıcısının ve 600.000 sürücüsünün verilerinin çalındığı siber saldırıyı kamudan gizledi. Bloomberg’e göre Uber’in eski güvenlik sorumlusu Joe Sullivan siber saldırıyı gizlediği için işten çıkarıldı.

Uber 57 milyon kullanıcısını ve 600.000 sürücüsünü etkileyen bir siber saldırıya uğradığını doğruladı. Üstelik Uber yaşanan siber saldırıda bilgisayar korsanlarına talep ettikleri fidyeyi de ödediğini belirtti. Ekim 2016’da yaşanan siber saldırıda Uber, verilerini korumak için bilgisayar korsanlarına $100.000 ödediğini ve bunun gizli tutulduğunu doğruladı.

Şirketin eski güvenlik sorumlusu Joe Sullivan ve onun bir çalışanının siber saldırıyı sakladıkları için işten çıkarıldığı bildirildi.

Uber’in yaşadığı saldırıyı ilk kez kamuya açıklayan Bloomberg News’e göre çalınan veriler arasında müşterilere ait e-posta adresleri ve telefon numaraları çalındı. Ayrıca sürücülere ait sürücü belgesi numaraları ve kişisel bilgiler de çalınan veriler arasında yer alıyor.

Yine Bloomberg’e göre şirketin eski genel müdürü Travis Kalanick’te bir yıl önce yaşanan siber saldırıyı biliyordu.

image

Milyon dolarlık şirket saldırganların eline gelen verilerin hiç kullanılmadığına inanıyor ve saldırıyı gerçekleştirenlerin kimliğini açıklamayı reddediyor. Uber’in yeni genel müdürü Dara Khosrowshahi BBC’ye şu açıklamayı yaptı:

Etkilenen hesapları her türlü kötüye kullanmaya karşı işaretledik ve sürekli izliyoruz.

Şirket yaşananlardan sonra TfL (Transport for London) tarafından “uygun olmadıkları” gerekçesiyle Londra’da faaliyet göstermekten men edildi.

Uber şimdilerde birçok yasal yükümlülükle uğraşıyor ve sürücü belgesi detayları çalınan sürücüleri bilgilendiriyor.