2018 İçin Siber Tehdit Tahminleri

2018

2017 yılının sonuna gelmek üzereyiz. Peki 2018’de siber güvenlik açısından bizi neler bekliyor?

Teknolojinin sürekli gelişmesi gizliliğimizi, finansal bilgilerimizi ve hatta kişisel eşyalarımızın güvenliğini tehlikeye atıyor. Bilgisayar korsanları mümkün olan her imkânı ve teknolojik yeniliği kullanmak için hazırda bekliyor. Yani 2018 yılında da siber güvenlik tehditleri yakamızı bırakmayacak. Bazı güvenlik uzmanlarının 2018 yılı için yürüttükleri tahminlere bir göz atalım:

Fidye Yazılımlar

Fidye yazılımlar yeni hedeflerle varlığını sürdürmeye devam edecek. Teknoloji geliştikçe siber saldırganlar yeni hedeflere odaklanmaya başlıyor. Mesela kendi kendine giden arabalar!

fidye

Fidye yazılımların bir sonraki hedefinin kendi kendine gidebilen arabalar gibi teknolojik ürünler olacağı düşünülüyor. Hareket halindeki bir akıllı arabanın siber saldırganların hedefi olması insanlık için büyük bir tehdit haline gelebilir.

Verileriniz Size Karşı Kullanılacak

Bilgisayar korsanları yıllardır kişilerin finansal bilgilerini çalmak için uğraşıyor. 2018’de beklenen değişiklik için saldırı biçimleri. Uzun bir süre Amazon gibi büyük web sitelerini hedef alıp veya taklit edip, kullanıcıların finansal bilgilerini çalan bilgisayar korsanları 2018’de farklı yollar deneyecek. Örneğin siz pizza sipariş ettiğinizi düşünürken, aslında sizin elinize asla ulaşmayacak bir pizza için ödeme yapmış olabilirsiniz. Üstelik bu sadece internet üzerinden yapılan siparişlerle de sınırlı değil. Bilgisayar korsanları telefonla siparişiniz esnasında kimliğinizi/hesabınızı doğrulamanızı isteyebilir ve bu sayede kişisel bilgilerinizi ele geçirebilir.

Eskilerin Tekrarı

image

Her dönem olduğu gibi eski zararlı yazılımların, saldırıların benzerlerini tekrar tekrar göreceğiz. Büyük firmalar var olan eski saldırılar için önlem almış olabilir fakat küçük işletmeler ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar bu saldırılara karşı hala savunmasız.

2018’de siber güvenlik dünyasında birçok olay yaşanmaya devam edecek. Fidye yazılımlar daha sofistike hale gelecek. Kullanıcıların verileri çeşitli şekillerde çalınacak ve kullanılacak. Büyük firmalar kadar küçük firmalar da hedef alınacak.

2018’de hem kendinizi hem de firmanızı siber saldırılardan korumak için gerekli adımları şimdiden atmanızı öneririz.