Firefox HaveIBeenPwned ile İşbirliği Yapıyor

firefox

Firefox internet kullanıcılarının güvenliğini arttırmak için HaveIBeenPwned ile iş birliği yapacak.

Firefox, bir veri ihlali bildirim web sitesi olan HaveIBeenPwned (HIBP) ile iş birliği yapmaya karar verdi. Bu sayede Firefox kullanıcıları ziyaret ettikleri web sitesinin daha önce saldırıya uğrayıp uğramadığını gerçek zamanlı olarak görebilecek.
Mozilla’nın geliştiricilerinden Nihanth Subramanya GitHub’ta şunları yazdı:

Bu Firefox’un yeni özelliğinin bir prototipini hazırlamak için kullanacağım bir (addon) eklenti.

image

HaveIBeenPwned zaten hali hazırda oldukça popüler ve binlerce internet kullanıcısı tarafından sıkça kullanılıyor. HIBP servisinin Firefox tarayıcısına entegre edilmesi iki büyük sorunun çözülmesini sağlayacak:

  1. Birçok kullanıcı hesaplarının tehlikeye atılıp atılmadığından haberdar olacak.
  2. Bazı firmalar yaşadıkları veri ihlallerini kullanıcılara bildirmiyor, fakat bu servis sayesinde kullanıcılar hangi web sitelerin ihlal edildiğini doğrudan görebilecek.

Örneğin son zamanlarda haberini yaptığımız Uber, 2016’da milyonlarca kullanıcısının etkilendiği bir veri ihlali yaşadı fakat kullanıcıları bilgilendirmek yerine bilgisayar korsanlarına 100.000 dolar ödeme yaptı. Kullanıcılar 1 yıl boyunca verilerinin çalındığından habersizdi.

Başka bir örnek vermek gerekirse Yahoo’dan bahsedebiliriz. 2013’te 3 milyar Yahoo kullanıcısının hesabının çalındığı siber saldırıdan Yahoo kullanıcıları 2017 yılında haberdar oldu.

Firefox’un getireceği yenilik sayesinde kullanıcılar kullandıkları web sitelerin veri ihlaline uğrayıp uğramadığını görebilecek. İyi haber şu; firmalar web sitelerinin siber saldırıya uğrayıp uğramadığını gizleyemeyecek. Firefox firmalara böyle bir seçenek sunmayacak. Firefox kullanıcıları web sitelerini ziyaret ettikçe eğer ihlal edilmiş bir web siteye denk gelirlerse kendilerine bir uyarı gösterilecek.

Firefox’un bu yeni özelliğinin kullanıma ne zaman sunulacağı henüz tam olarak belli değil. Fakat HaveIBeenPwned’ın kurucusu Troy Hunt, Mozilla ile birlikte çalıştıklarını doğruladı.

Firefox’un bu özelliği kullanıma sunulduktan sonra web sitelerinin güvenliklerini arttırmak için daha fazla kaynak ve para harcamaları gerekecek. Kullanıcıların mağdur olmaması için gerekli önemlerin alınmasını hızlandıracak bu Firefox özelliğini sabırsızlıkla bekliyoruz.