Tizi Spyware

tizi

Tizi casus yazılımı Android kullanıcılarının sosyal medya verilerini, fotoğraflarını, kişi listesini ve daha fazlasını çalabilir.

Google’ın açıklamasına göre Google Play Market’te bulunan bazı uygulamalara yerleştirilen casus yazılım şimdiden 1300’den fazla cihazı etkiledi.

Tizi adında yeni bir casus yazılım Google’ın güvenlik ekibi tarafından keşfedildi. Bahsi geçen casus yazılım backdoor ailesinden geliyor çok kapsamlı veri çalma yeteneklerine sahip.

Arama devi Google’ın açıklamasına göre Google Play Market’te bulunan bazı uygulamalar Tizi casus yazılımından etkilendi. Ayrıca bu uygulamalar en az 1300 cihaza indirilmiş.
Google bahsi geçen casus yazılımdan etkilenen herkesi uyardı ve zararlı yazılım bulunan uygulamanın hesabını askıya aldı.

Android kullanıcılarını hedef alan Tizi casus yazılımı Facebook, Twitter, WhatsApp, Viber, Skype, LinkedIn ve Telegram gibi sosyal medya uygulamalarından oldukça hassas veriler çalabiliyor. Tizi’nin yetenekleri arasında WhatsApp, Viber ve Skype gibi programlardan gelen çağrıları kaydedebilmesi de bulunuyor. Ayrıca kişilere, çağrı günlüğüne ve daha birçok hassas bilgiye erişebilir. En korkutucu özelliklerinden biri ise kullanıcıya fark ettirmeden ekran görüntüsü alabilmesi, fotoğraf çekebilmesi ve ses kaydı yapabiliyor olması. Google’ın açıklamasına göre Tizi eski güvenlik açıklarını kullanarak daha tehlikeli aktivitelerde de bulunabilir.

Google açıklamasında şu sözleri kullandı:

Tizi’den etkilenen cihazların birçoğu güncelleme yapılmayan cihazlar. Nisan 2016 veya sonrasında cihazını düzenli olarak güncellemiş kullanıcılar için risk daha az.