Dikkat: Son Teknoloji Arabanız Çalınabilir

image

Teknoloji geliştikçe her gün kullandığımız arabalarımızın özellikleri de artıyor. Peki bu son teknoloji arabaları çalmak, eski arabaları çalmaktan daha kolay ve zahmetsiz olabilir mi?

İngiltere’de West Midlands polisi tarafından kaydedilen görüntülerde teknolojiden faydalanan hırsızların son model bir Mercedes’i araca dokunmalarına gerek bile kalmadan çaldıkları görülüyor. Suçluların kullandığı tek araç ise bir ‘röle’. Röle üzerinden akım geçtiği zaman çalışan elektromanyetik bir devre elemanıdır. Röleler küçük değerli bir akım ile yüksek güçlü bir alıcıyı anahtarlayabilmek için kullanılır.

Kurbanın CCTV kamerası tarafından kaydedilen videoda iki adamın iki tane röle kutusuyla evin önünde durdukları görülüyor. Adamlardan biri evin içindeki anahtarın sinyalini yakalamak için camın önünde dururken diğeri de arabanın yanında duruyor ve aracın açılması için sinyali ikinci cihazla yakalamaya çalışıyor.

Olay 24 Eylül 2017’de gerçekleşen olay sonrasında çalınan araç hala bulunamadı. West Midlands polisi bu tarz teknolojik araç sahiplerine bir çeşit direksiyon kilidi kullanmalarını önerdi.

Pahalı teknolojik arabaların çalınmasıyla daha sık karşılaşmaya başladık. Örneğin bu yılın nisan ayında £60.000 değerinde bir BMW X5 iki hırsız tarafından aynı yöntem ile çalınmıştı.

Güvenlik uzmanlarının bu gibi hırsızları önlemek için kullanıcılara önerisi ise araba anahtarlarının bir metal kutu içerisinde tutulması. Bu sayede anahtardan yayılan sinyal engellenebilir ve sinyal arttırıcıyla aracın çalınma riski en aza indirilmiş olur.