Notlarını Değiştirmek İçin Okulu Hackledi

okul

Bir öğrenci ders notlarını ve genel not ortalamalasını değiştirmek için okul sistemini hackledi.

New Jersey’deki Tenafly lisesi öğrencisi okulun bilgisayar sisteminin güvenliğini ihlal etmekle suçlanıyor. Öğrenci bir Ivy League üniversitesine kabul edilebilmek için okulun bilgisayar sistemine müdahale ederek notlarını değiştirdi.

Ivy League üniversitelerinin ne olduğunu bilmeyenler için bu üniversitelerden bazılarını yazalım: Brown, Colombia, Cornell, Harvard, Princeton, Yale Üniversiteleri, Dartmouth Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi.

The Record ve NorthJersey’e göre okulun bilgisayar sistemlerine başarılı bir şekilde saldıran öğrenci 16 yaşında bir genç. Bahsi geçen öğrenci sadece notlarını düzenlemekle kalmadı, aynı zamanda düzenlediği notları okulun adıyla üniversitelere başvuru belgesi olarak yolladı. Lise durumu fark ettiğinde yollanan not dökümlerini geri çağırdı.

Öğrencinin adı gizli tutuluyor fakat çocuk mahkemesinde iki farklı suçlama ile suçlanıyor.

Bir öğrencinin okul sistemlerini hacklemesi ilk defa yaşanmıyor. Ekim 2017’de bir öğrenci New Jersey’deki yüzlerce okul tarafından kullanılan Genesis adlı bir sisteme saldırmıştı.

Tenafly Lisesi öğrencinin bilgisayar sistemine nasıl eriştiğini açıklamadı. Fakat daha sonra gelebilecek saldırıları önlemek için bir siber güvenlik kuruluşu ile anlaştı. Her ne kadar okullar siber güvenlik açısından önlem almaya başlasa da öğrenciler okul sistemlerine saldırmaktan vazgeçmiyor.

Bu habere konu olan öğrenci 18 yaşının altında olduğu için ciddi cezalarla karşı karşıya kalmayabilir fakat okul sistemine saldıran bir üniversite öğrencisi FBI tarafından bilgisayar korsanlığı suçlamasıyla tutuklanmıştı.