Tahmin Edebilen Robot

robot

İnsan yardımı olmadan objelerle nasıl etkileşime geçebileceğini tahmin edebilen bir robot geliştirildi. Vestri adı verilen robot aynı bebekler gibi uzuvlarını kullanarak bir şeylerle etkileşime geçmeyi öğreniyor.

Berkeley Üniversitesi’nden araştırmacılar farklı bir öğrenme teknolojisi vasıtasıyla robotlara ‘hayal gücü’ kazandırdılar. Bu güce sahip robotlar kendi hareketlerini önceden tahmin edebiliyor ve daha önce hiç karşılaşmadığı nesneleri bile manipüle edebiliyor.

TechXplore’un (TX) raporuna göre görsel öngörü kullanan ve Vestri olarak adlandırılan bu robot belirli bir hareket dizisi gerçekleştirildiğinde sonucunun ne olacağını harekete geçmeden önce tahmin edebiliyor. Yine aynı rapora göre robotlara hayal gücü entegre edebilmek çokta zor değil. Vestri sadece birkaç saniyede önündeki obje ile ilgili öngörüde bulunup, ona göre hareket edebiliyor.

Kısacası Vestri kendisine verilen görevleri yapmak için bir insan müdahalesine ihtiyaç duymuyor. Ortamı kendi kendine analiz edip, önceden bilgi verilmesi gerekmeden nesnenin kendisi ve çevresi hakkında bilgi sahibi olabiliyor. Bunun gibi bir teknoloji kendi kendine giden araçları geliştirmek için veya evlerde kullanılmak üzere ‘sezgisel’ robotlar oluşturmak için kullanılabilir.

İnsan bebeklerinin de öğrenme yöntemi olan görsel hayal gücü, robot tarafından sıfırdan öğrenilen bir şey ve sürekli denetim yapılmaksızın gerçekleşebiliyor.

Vestri herhangi bir veri girişi, kod ya da ölçüm olmaksızın uzuvlarını hissedip, onları kontrol ettirmeyi ve objelerle etkileşime geçmeyi öğrendi. Vestri ilk harekete geçirildiğinde tıpkı bir bebek gibi hareket ediyordu; uzuvlarını tanımaya çalışan bir bebek gibi.

Üniversite’nin raporlarına göre Vestri robot yaklaşık bir hafta boyunca uzuvlarını tanımaya çalıştı. Kendisini ve çevresini iyice tanıdığına emin olduktan sonra robota belirli bir görev verildi: Test masasında bulunan bir objeyi işaretlenen yere taşımak. Robot sadece kendi öğrendiklerine dayanarak tam olarak ne yapması gerektiğini anladı. Robot kendi uzuvlarını bir kamera yardımıyla izleyerek, en iyi sonuçları alabilmek için ne yapacağını düşünür.

Araştırmacılara göre robotun bu davranışları aynı insanların araba veya bisiklet sürmesine benziyor.

Vestri’ye daha önce görmediği nesneler verilse bile Vestri’nin yapay zekası o nesneleri gerektiği gibi hareket ettirebildi. Araştırmacılara göre robotun hareketleri %90 oranında başarılı ve hatta bazı engelleri bile geçebiliyor.

Araştırmacılar teknolojiyi daha da geliştirebilmek için çalışmaya devam ediyor.