Perth Havaalanı Hacklendi

perth

Vietnamlı bilgisayar korsanı Perth Havaalanını hackledi. Çalınan veriler arasında birçok güvenlik detayı ve bina planları bulunuyor.

Vietnamlı bilgisayar korsanı Perth Uluslararası Havaalanının bilgisayar sistemlerine girmeyi başardı ve hassas bilgiler çaldı. Bu hassas bilgiler arasında binanın güvenlik detayları ve kat planları bulunuyor. The West Australian’ın 11 Aralık’ta yayınladığı rapora göre 31 yaşındaki Le Duc Hoang Hai geçtiğimiz yılın Mart ayında üçüncü taraf bir hizmet sağlayıcısının giriş bilgilerini kullanarak havaalanının sistemlerine erişim sağladı.

Başbakan Malcolm Turnball’ın siber güvenlik danışmanı Alastair MacGibbon’a göre yaşanan saldırıda radarlar, uçak operasyonları ve seyahat eden yolcuların bilgileri ele geçirilmedi.

Perth Havaalanı yaşanan saldırıyı fark ettikten sonra Canberra’daki Avustralya Siber Güvenlik Merkezine ve federal polise bildirdi. Yaşanan saldırı araştırılırken saldırganın Vietnamlı olduğu anlaşıldı ve gerekli birimlerle iletişime geçildi. Bu sayede Hai’nin tutuklanması gerçekleşti.

Yakalanmasından sonra Vietnam askeri mahkemesinde yargılanan Hai dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Havaalanına saldırmasından sonra yakalanan şahısın daha önceden de siber suçları olduğu belirlendi. Vietnam’daki birçok telefon, banka ve çevrimiçi askeri gazete web sitesine saldıran Hai’nin son hedefi Perth Havaalanı oldu. Hai’nin Avustralya’da başka bir firmaya veya kuruluşa saldırmadığı düşünülüyor.

Perth Havaalanının CEO’su Kevin Brown’un açıklaması şöyle:

İlgili şahısın havaalanımıza saldırmasının sebebinin aslında kredi kartı bilgilerini çalmak olduğunu düşünüyoruz. Müşterilerimize ve personellerimize ait kişisel veya finansal bilgiler çalınmadı fakat havaalanının kendisine ait önemli bilgiler ele geçirildi.

Yapılan araştırmalar sonucunda çalınan bilgilerin internette herhangi bir yerde paylaşıldığına dair bir kanıt bulunamadı.