MoneyTaker Hackerları Ortaya Çıktı

image

Rusya ile bağlantılı olan hacker grubu küresel bankalardan 10 milyon dolara yakın para çaldı.

Araştırmalara göre MoneyTracker olarak adlandırılan ve Rusya’yla bağlantılı olan hacker grubu 2 yıldan kısa süre içerisinde küresel bankalardan 10 milyon dolara yakın para çalmayı başardı.

Moskova merkezli Group-IB şirketine göre daha önce tespit edilemeyen grup son 18 ay içerisinde oldukça akıllı hamleler yaparak para çaldı. 20’den fazla kuruma saldıran bilgisayar korsanları saldırdıkları kurumlarda fark edilmemek için farklı zararlı yazılımlar kullandı. Saldırıya maruz kalan kurumlar ABD, İngiltere ve Rusya merkezli.

11 Aralık pazartesi günü yayınlanan rapora göre bilgisayar korsanları küresel finans aktarım sistemi olan Swift sistemi ile ilgili önemli belgeleri ele geçirdi. Raporda ayrıca bir sonraki hedefin Latin Amerika’daki bankalar olabileceği söylendi.

Raporda yer alan analiz kağıdına göre saldırganların başarıyla gerçekleştirdiği her saldırıdan elde ettikleri ortalama kazanç 500.000 dolar.

Group-IB’nin kurucu ortaklarından Dmitry Volkov şu sözleri söyledi:

MoneyTracker grubu kamuoyuna açık saldırı araçlarını kullanıyor ve bu da yapacağımız bütün araştırmaları önemsiz kılıyor. Grup dünya çapında birçok kuruma saldırdı ve saldırılan ABD bankalarından en az iki tanesinden paranın yanı sıra belgeler de çalındı.

Group-IB’nin Rusça konuştuklarını belirlediği hacker grubu yakın geleceğin hırsızlık modelini gösteriyor. Group-IB tarafından yayınlanan araştırmada saldırıların kronolojik sırası görülebilir:

image

Konu ile ilgili araştırmalar devam ediyor.