Bitfinex’e DDoS Saldırısı

imagebanner

Bir cryptocurrency sitesi olan Bitfinex’e büyük DDoS saldırısı gerçekleştirildi.

Dünyanın en büyük cryptocurrency exchange servislerinden biri olan Bitfinex 12 Aralık Salı günü büyük bir DDoS saldırısı yüzünden hizmet dışı kaldı.

Hong Kong merkezli bir şirket olan Bitfinex müşterilerini yaşadığı saldırı ile ilgili bilgilendirmek için Twitter hesabından bir gönderi paylaştı:

Şu anda ağır bir DDoS saldırısına maruz kalıyoruz. Web sitemiz de uygulamamız da kullanım dışı kaldı. Saldırıyı hafifletmek için çalışıyoruz.

DDoS saldırısı (Distributed Denial of Service attack), çoklu sistemlerde hedef sistemin kaynakları ya da bant genişliği istilaya uğradığı zaman oluşur, bunlar genellikle bir veya birden fazla web sunucusudur. Bu saldırı Bitfinex’in bir hafta içerisinde yaşadığı ikinci saldırıydı. 4 Aralıkta şirketin sunucularına bir saldırı daha yapıldı ve ancak 7 Aralıkta durdurulabildi.

image

Bitcoin’in yükselişi hızla devam ederken cryptocurrency ile ilgili web sitelerin siber saldırıya uğraması kimse için şaşırtıcı değil. Birfinex siber saldırıya uğrayan tek cryptocurrency web sitesi değil. Çok yakın bir zamanda CoinBase adlı web sitesi de DDoS saldırısına maruz kaldı. Bu iki saldırının bağlantılı olup olmadığı bilinmiyor.

Bu haberi yazdığımız sırada Bitfinex ve CoinBase web siteleri çalışır durumdaydı. Bitfinex hala saldırıları hafifletmek için uğraşıyor.