Starbucks’ın Ücretsiz WiFi Ağı Ne Kadar Güvenli?

image

Günümüzde hiçbir şey bedava değil. Starbucks’ın ücretsiz olarak nitelendirilen WiFi ağı, interneti kullanan müşterilerin bilgisayarlarında gizlice kripto para (cryptocurrency) madenciliği yapıyor.

Starbucks’ın müşterilerine sunduğu ücretsiz internet hizmetinin müşterilerinin bilgisayarlarında kripto para madenciliği yaptığı belirlendi. 2 Aralık’ta Stensul’un CEO’su Noah Dinkin Arjantin’in Buenos Aires şehrindeki bir Starbucks şubesinde kablosuz ağa bağlanmaya çalışırken 10 saniyelik bir gecikme yaşandığını fark etti.

Dinkin konuyu birazcık araştırdıktan sonra Starbucks’ın Arjantin’e özel ödül (reward) sitesinde gömülmüş şüpheli bir kod ortaya çıkardı. Bulunan kodun ücretsiz ağa bağlanan ziyaretçilerin CPU işlem gücünü kullanarak Monero coin ürettiği belirlendi.

Noah Dinkin’in konu ile attığı tweet sosyal medyada güvenlik ve gizlilik üzerine endişelere yol açtı.

Starbucks daha sonra Dinkin’e verdiği yanıtta sorunu doğruladı.

Starbucks’ın ziyaretçilerine sunduğu ücretsiz ağda kripto para madenciliği yapıldığının farkında olup olmadığı hala belirsiz.

Starbucks’ın sözcüsü Reggie Borges Motherboard’a yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Geçen hafta bu konuyla ilgili şikayetleri aldık ve internet sağlayıcımızla iletişime geçtik. Müşterilerimize sunduğumuz ücretsiz internet hizmeti bize ait olan veya bizim kontrol ettiğimiz bir şey değil. Dünya genelindeki mağazalarımızda da aynı problemin bulunduğunu düşünmüyoruz.