Transneft Hacklendi

transneft

Rus boru hattı devi Transneft’in bilgisayarları hacklendi. Sisteme saldıran bilgisayar korsanları Transneft’in bilgisayarları üzerinden gizlice kripto para madenciliği yaptı.

Rus boru hattı Transneft’in 15 Aralık Cuma günü yaptığı açıklamada şirketin bilgisayarlarında bir zararlı yazılım bulduğunu belirtti. Bulunan zararlı yazılımın sistemde gizlice kripto para madenciliği yaptığı belirlendi. Dünyanın en büyük petrol boru hattı şirketi olarak bilinen firma sistemlerini bahsi geçen zararlı yazılımdan temizlediğini açıkladı.

Transneft sözcüsü Igor Demin’in Reuters’a yaptığı açıklamaya göre bahsi geçen zararlı yazılım firmanın bilgisayarlarına otomatik olarak indirilmiş ve Monero madenciliği için kullanılmış. Sonrasında da silinmiş. Firma şu sıralar bu tür saldırıları daha erken belirleyebilmek ve hatta tamamen engelleyebilmek için çalışıyor.

Transneft’in başkan yardımcısı ve eski içişleri bakanı Vladimir Rushailo geçtiğimiz Perşembe günü firmayı konu hakkında bilgilendirdi:

Şirketin sistemlerinde kripto para madenciliği yapmak için konumlandırılmış bir zararlı yazılım bulundu. İşlem kapasitemizde ve verimliliğimizde olumsuz etkiler yaratabilir.

Dünya üzerinde birçok kişi dijital para birimlerinin değerlerinin artması sebebiyle dijital para birimlerine yatırım yapmaya çalışıyor. Bazı durumlarda kötü niyetli bazı kişiler kripto para madenciliği için ele geçirdikleri sistemleri kullanıyor. Demin özellikle büyük çaplı şirketleri benzer bir olay yaşamamaları için uyardı.

Kısa bir süre önce birkaç firma kendi web sitesinde kripto para madenciliği için kullanılan zararlı yazılımları çalıştırırken yakalandı. Bu yöntem genellikle çevrimiçi reklamcılığa alternatif olarak kullanılıyor.