Bitfinex’e DDoS Saldırısı

bitfinex

Bir cryptocurrency exchange servisi olan Bitfinex, DDoS saldırısına maruz kaldı.

Dünyanın en büyük cryptocurrency exchange servislerinden biri olan Bitfinex’in yaptığı açıklamaya göre Bitfinex’in sunucuları 12 Aralık 2017’de büyük bir DDoS (Distributed Denial of Service) saldırısına maruz kaldı. Şirket bu saldırıdan sonra toparlanmaya çalışırken 17 Aralık’ta şirketin sunucularına tekrar büyük bir DDoS saldırısı yapıldı.

Pazar günü öğleden sonra Bitfinex tarafından atılan bir tweet şöyleydi:

Bitfinex tarafından konu ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılmadı fakat Bitfinex kullanıcılarının memnuniyetsizliği sosyal medyada açıkça görülüyor. Hatta bazı kullanıcılar Bitfinex’in gerçekten saldırıya uğramadığını bile düşünüyor.

Bitfinex’in arka arkaya aldığı DDoS saldırılarından sonra yaptığı açıklamaya göre şirket ilk defa 4 Aralık’ta bir DDoS saldırısına maruz kaldı ve bu DDoS saldırısı 7 Aralık’a kadar devam etti. 12 Aralık’ta tekrarlanan saldırılar Bitfinex tarafından hafifletilmeden önce saatlerce devam etti. Yaşanan son DDoS saldırısından sonra Bitfinex sunucularını çabucak toparladı ve bütün sunucularını çalışır durumda tutmayı başardı.

image

Kripto paraların değeri arttıkça kripto para ile ilgili web siteleri siber saldırılardan kurtulamıyor. Daha önce de farklı kripto para servisleri farklı tiplerde siber saldırılara maruz kalmıştı. Her ne kadar DDoS saldırıları kullanıcıların gizliliğini tehlikeye atmıyor olsa da Bitfinex müşterileri durumdan oldukça rahatsız.