Zayıf Parola Kullanımına Dikkat

pass

Parolalarınız ne kadar güçlü?

Yapılan bir araştırmaya göre erkeklerin çoğunluğu parola olarak “password” kelimesini tercih ederken kadınlar sevgilisinin/eşinin adını tercih ediyor.Her ne kadar siber saldırıların sayısı gün geçtikçe artsa da kullanıcıların zayıf parola kullanma alışkanlıkları değişmiyor. Yaşanan onca siber saldırıya ve sonucunda yaşanan kayıplara rağmen kullanıcılar çevrimiçi hesaplarını ve dijital güvenliklerini hatırlanması kolay karakter dizilerine emanet ediyor.

2017 yılının en kötü parolaları tam da beklenildiği gibi “123456” ve “password” oldu. Ancak EPC Group tarafından yapılan bir anket kullanıcıların kötü parola alışkanlıklarına farklı bir bakış açısı getirdi.

600 Amerikalı üzerinde yapılan araştırmaya göre “password” kelimesi hala en sık kullanılan zayıf parolalar arasında birinci. Fakat istatistiklere bakıldığında erkek kullanıcılar “password” parolasını kadınlara oranla 2.8 kat daha fazla kullanıyor. Bu sırada kadınlar değer verdikleri kişilerin isimlerini parola olarak kullanmada erkeklerden 1.3 kat daha üstün.

image

Başka bir istatistik bilgisine göre kadınlar erkeklere oranla daha fazla kelimeden oluşan parolaları tercih ediyor. Kadınların birçoğu parola oluştururken dört veya dörtten fazla kelime kullanmak konusunda erkeklerden 1.5 kat daha üstün.

Amerikalı kullanıcıların parola olarak en çok kullandığı kişisel bilgi evcil hayvanlarının adı olurken, en az kullanılan kişisel bilgi ise sosyal güvenlik numarası oldu.

Yine istatistiklere göre ABD’nin batısındaki kullanıcılar parolalarında tuttukları takımın adını kullanmayı tercih ederken, kuzeydoğudaki kullanıcılar parolalarını en az beş veya daha fazla kişiyle paylaşıyor.
EPC’nin açıklamasına göre araştırmada yer alan kişilerin yalnızca %33’ü parolalarını oluştururken herhangi bir kişisel bilgi kullanmadı.

Araştırmaya katılan kullanıcıların %37’si sadece kullandıkları web sitesi parola değiştirmelerini talep ettiğinde parolalarını değiştirdiklerini itiraf etti. Kullanıcıların %16’sı yılda bir kere değiştirdiğini söylerken %10’u parolalarını hiç değiştirmediğini belirtti.

Katılımcıların %11’i yedi yıl veya daha uzun süredir aynı parolayı veya varyasyonlarını kullandığını itiraf etti. Ayrıca kullanıcıların parola depolama alışkanlıkları da oldukça riskli.

Verilere göre kullanıcıların %43’ü kullandıkları parolaları bir kağıda yazıp, liste halinde bilgisayara yakın bir yerde muhafaza ediyor. %36’sı kağıda yazdığı parolaları kilitli kasasında/dolabında saklarken %8’i bilgisayarlarındaki korumasız bir dosyada saklıyor.

Güvenli parolayı nasıl belirleyeceğini biliyor musunuz? Eğer öğrenmek isterseniz konu ile ilgili blog gönderisine göz atabilirsiniz.